Załęże / foto: Infokatowice.pl
Reklama

Ten projekt do Budżetu Obywatelskiego może pomóc zazielenić katowicką dzielnicę i to mieszkańcy zdecydują czy będzie realizowany. Ma kosztować około 350 tys. zł – w dzielnicy może pojawić się dużo dodatkowej zieleni – drzewa, krzewy, pnącza, byliny i donice. To oznacza m.in. czystsze powietrze i niższą temperaturę.

Chodzi o projekt „Zielone Załęże i 100 drzew dla Witosa”, na który można teraz głosować w ramach Budżetu Obywatelskiego. Wcześniej „Zielone Załęże” występowało jak inicjatywa społeczna w ramach, której ludzie starali się zazielenić tę część Katowic.

Reklama

Inicjatywa ta nie tylko walczy o zieleń w dzielnicowej przestrzeni, ale także integruje lokalną społeczność, zataczając coraz szerszy krąg osób zaangażowanych w zmianę wizerunku Załęża. Dzięki temu można trafić w dzielnicy na grupę aktywistów sprzątających zaśmiecone zielone zakątki lub biorących udział w akcji wspólnego sadzenia drzew.

Teraz Zielone Załęże stoi przed kolejnym wyzwaniem, rusza bowiem głosowanie na projekty z Budżetu Obywatelskiego. Wśród nich jest projekt ogólnomiejski „Zielone Załęże i 100 drzew dla Witosa”.

– Obejmuje on wiele punktów na mapie Załęża, a także sąsiadującego z nim osiedla Witosa. 156 drzew, 1473 krzewów, 93 pnącza i byliny, 18 donic na przystankach tramwajowych, 2 konstrukcje linowe pod pnącza na kamienicach, 7 klombów przy wejściach do budynków, 448 m2 trawników oraz 33 mb żywopłotu – wyliczają wnioskodawcy projektu.

Drzewa dobre dla Katowic

Amerykańska organizacja “The Nature Conservancy” porównała w 245 miastach świata wpływ drzew na chłodzenie i oczyszczanie powietrza. Jak się okazuje ich skuteczność jest bardzo duża.

Według “The Nature Conservancy” temperatura w pobliżu drzew jest o 2 stopnie Celsjusza mniejsza niż na obszarze bez drzew, a poziom cząstek stałych jest niższy nawet o 24 procent.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
21 − 8 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.