Grupa Speed / fot. Policja

Nałożyli grubo ponad tysiąc mandatów, a działają dopiero od lipca. Zabierali też prawa jazdy – w regionie działa grupa „Speed”, która zajmuje się niebezpiecznymi zjawiskami na drodze. Od czasu swojego powstania skontrolowała już prawie 1,4 tys. kierowców.

W Katowicach przedstawiono sukcesy grupy utworzonej 19 lipca.

– W jej skład wchodzi 52 policjantów – mundurowych z drogówki, mających specjalistyczne przeszkolenie z obsługi wideorejestratorów i ręcznych mierników prędkości, oraz stróże prawa z wydziałów prewencji, kryminalnego oraz do walki z cyberprzestępczością KWP w Katowicach – informuje Aleksandra Nowara ze śląskiej policji.

Grupa zajmuje się nie tylko kierowcami, którzy jeżdżą zbyt szybko, ale wszystkimi agresywnymi i niebezpiecznymi zachowaniami na drogach. Grupa analizuje też umieszczane w interenecie „pirackie wyczyny”, zbiera też informacje o nielegalnych wyścigach.

Reklama

Do dyspozycji policjantów ze specgrupy są m.in. nieoznakowane radiowozy z wideorejstratorami o mocy przekraczającej 200 KM m.in. BMW GT Serii 3 i Kia Stinger. Policjanci z grupy “SPEED” dysponują także oznakowanymi radiowozami BMW Serii 3.

Grupa obecnie po miesiącu działania ma skontrolowanych prawie 1,4 tys. kierowców, w tym kilkudziesięciu motocyklistów.

– Efektami ich pierwszych tygodni działań jest namierzenie 950 kierujących łamiących dopuszczalną prędkość, z których 29 straciło prawo jazdy na 3 miesiące za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h. Policjanci odnotowali też 423 inne wykroczenia popełnione przez kierujących. W trakcie dotychczasowych działań nałożono 1148 mandatów karnych, 217 razy zastosowano pouczenia, a w 16 przypadkach skierowano wniosek o ukaranie do sądu – wylicza policja.

59 kierowców straciło też dowody rejestracyjne.

2 KOMENTARZE

  1. “Grupa obecnie po miesiącu działania ma skontrolowanych prawie 1,4 tys. kierowców, w tym kilkudziesięciu motocyklistów.”
    Jeśli się nie pomyliłam to wychodzi:
    1400:52=26,92 skontrolowanych na jednego policjanta na miesiąc,
    czyli ok. jeden skontrolowany przez jednego policjanta na dzień…cóż statystyka
    aha, ale przeglądają jeszcze filmiki na yt

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
15 − 1 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.