Będzie warta ponad 16 mln zł rozbudowa Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach, które przedstawia działalność antykomunistycznej opozycji na Górnym Śląsku w latach 1980-1989. Powstanie m.in. nowy budynek. Inwestycja ma być gotowa w 2021 roku – w 40. Rocznicę tragicznych wydarzeń w Kopalni „Wujek”.

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności ma swoją siedzibę w magazynie odzieżowym KWK „Wujek”. To właśnie z rampy przyległej do obiektu, członkowie plutonu specjalnego strzelali z ostrej amunicji do strajkujących górników.

List intencyjny w sprawie rozbudowy podpisali marszałek Jakub Chełstowski, prezydent Katowic Marcin Krupa i dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności Robert Ciupa.

Reklama

– Wierzę, że zmodernizowany obiekt zostanie oddany zwiedzającym w 2021 roku, w czterdziestą rocznicę wydarzeń na Kopalni „Wujek”. Warto mówić i przypominać o tej trudnej historii w nowoczesnej formie, by dotrzeć do młodego pokolenia i utrwalić pamięć o tych tragicznych wydarzeniach” – przekonywał marszałek Jakub Chełstowski.

W ramach planowanej inwestycji powstanie m.in. nowy trzykondygnacyjny budynek wraz z piwnicą, który ma realizować funkcję wystawienniczo-muzealną. Powstanie też klatka schodowa z windą, która połączy parter z poddaszem i piwnicą.

Inwestycja ma kosztować około 16,6 mln zł.

– Chcemy odświeżyć budynek i stworzyć warunki, by można było właściwie prezentować ekspozycje. Naszym celem jest to, żeby był otwarty na przestrzeń kopalni, dzięki czemu zwiedzający będą mogli zobaczyć miejsca związane z tymi tragicznymi wydarzeniami. Nowa ekspozycja ma być przede wszystkim skierowana do młodych ludzi, scenograficzna i nowoczesna, a jej zakres szeroki i nawiązujący do historii tego miejsca i ówczesnej sytuacji w kraju – mówił dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności, Robert Ciupa.

Obecnie stan techniczny budynku, w którym znajduje się placówka nie jest najlepszy, do tego boryka się z niewystarczającą ilością miejsca. Muzeum składa się z trzech sal wystawienniczych. Posiada dwie stałe ekspozycji o działalności „Solidarności” oraz o pacyfikacji Kopalni „Wujek”.

– Czekaliśmy bardzo długo na ten dzień. Już w trakcie budowy pomnika myśleliśmy o tym, żeby powstało w tym miejscu coś, co upamiętni ludzi, którzy ponieśli największą ofiarę. Z rampy tego budynku strzelano do górników. Będziemy czuwać nad tym, żeby ta ekspozycja powstała i wiernie oddała wydarzenia, których byliśmy świadkami – zaznaczył Krzysztof Pluszczyk, przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK „Wujek” w Katowicach Poległych 16 Grudnia 1981 roku.

Przedmiotem działalności Centrum jest zachowywanie i upowszechnianie wiedzy o wprowadzeniu w 1981 r. w Polsce stanu wojennego, o działalności ruchów opozycyjnych w okresie do 1989 roku i wydarzeniach związanych z pacyfikacją strajków na obszarze obecnego województwa śląskiego oraz o utworzeniu i działalności NSZZ „Solidarność”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
25 − 12 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.