Radny miejski Patryk Białas zaproponował władzom Katowic, by rozważyć możliwość przygotowania całościowej publikacji o historii Załęża. Wskazał, że mieszkańcy od dawna oczekują takiej książki. Dzielnica wchodzi w skład miasta od 1924 roku.

Swoją propozycję radny zawarł w interpelacji. Wskazał, że przygotowaniem takiej publikacji mogłyby zająć się takiej instytucje, jak np. Młodzieżowy Dom Kultury, Katowice – Miasto Ogrodów, Muzeum Śląskie lub Muzeum Historii Katowic.

– Dzielnica Załęże do jedna z najstarszych dzielnic Katowic, której początki sięgają średniowiecza. Niestety obecnie nie ma pozycji książkowej, która przedstawiałaby historię tej dzielnicy w sposób całościowy. Mieszkańcy Załęża zasugerowali mi, że taka książka jest jak najbardziej potrzebna, a zachodzące zmiany na terenie dzielnicy pokazują, że należy dokumentować i spisywać to, co przemija. Istnieje ogromne zapotrzebowanie społeczne na taką publikację, zwłaszcza wśród osób starszych, które chętnie sięgnęłyby po taką książkę. Również dla młodych mieszkańców Załęża taka publikacja byłaby ciekawą pozycją, dzięki której jeszcze bardziej mogliby utożsamić się z dziedzictwem i historią tego miejsca – napisał w swojej interpelacji radny Białas.

Reklama

W odpowiedzi na interpelację władze Katowic poinformowały, że w 2020 roku Wydział Promocji Urzędu Miasta Katowice rozważy wydanie takiej publikacji we współpracy z Muzeum Historii Katowic oraz przedstawicielami mieszkańców dzielnicy Załęże, działających w Radzie Jednostki Pomocniczej nr 7 Załęże (tzw. rada dzielnicy).

– Jednocześnie informuję, iż w pozycjach wydawniczych znaleźć można książkę opisującą dawne życie w dzielnicy Załęże. Jest to „Trylogia załęska” autorstwa Pana Gintera Pierończyka, na którą składają się „Asty kasztana”, „Synek z familoka” oraz „Kleofas w życiorys wpisany”. Wydział Promocji na wniosek złożony przez Radę Jednostki Pomocniczej nr 7 Załęże zakupi w bieżącym roku powyższą publikację – zaznaczył w swoim piśmie sekretarz miasta Janusz Waląg.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
8 − 2 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.