Nikiszowiec / foto: Abel Lorenzo De León

16. sierpnia w rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego w katowickiej dzielnicy Nikiszowiec odbędzie się przysięga wojskowa żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wydarzenie to uświetni uroczysty apel z okazji nadania patrona, przejęcia tradycji i wręczenia proporców rozpoznawczych.

Dokładnie 100 lat temu na placu Wyzwolenia w Katowicach przysięgę składali śląscy powstańcy. To właśnie Nikiszowiec wtedy jeszcze jako gmina opowiedział się praktycznie całkowicie za włączeniem do Polski, tu też toczyły się najcięższe walki. Upamiętniając te wydarzenia w trakcie uroczystości odbędzie się także rekonstrukcja przysięgi powstańców śląskich.

– Organizacja tak dużego wydarzenia poza terenem jednostki wojskowej wiąże się z utrudnieniami, za co z góry przepraszamy. Mamy nadzieję, że informacja o zmianach w ruchu drogowym dotrze do jak największej liczby kierowców i mieszkańców Nikiszowca, tak aby nie byli zaskoczeni. Dlatego też już w ubiegłym tygodniu w dzielnicy stanęły znaki drogowe informujące o zmianach – powiedziała rzeczniczka 13. Śląskiej Brygady OT, Monika Ligejka.

Reklama

W związku z uroczystościami mieszkańcy Nikiszowca muszą liczyć się z utrudnieniami. Od rana zamknięty będzie plac Wyzwolenia. Na ul. Nałkowskiej pojawiły się już znaki zakazu zatrzymywania się, które będą obowiązywać w dniu uroczystości. Nie będzie można przejechać ulicami: Rymarską, św. Anny, Janowską. Parkowanie ma być dozwolone obok lodowiska i przy ul. Gospodarczej. Utrudnienia mają obowiązywać mniej więcej od godz. 10.00. Poza tym przed uroczystością dojazd do Nikiszowca może być utrudniony z powodu przejazdu kolumn rządowych.

W związku z uroczystością przeniesienia wymaga przystanek „Nikiszowiec Kościół”. Wszystkie zmiany w komunikacji miejskiej zaczną się już o godz. 5.00.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
21 − 11 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.