foto: http://katowice.witd.gov.pl

Transportowane miało być paliwo alternatywne, ale faktycznie pod jego warstwą wiezione były odpady komunalne. Nielegalny wwóz śmieci z Niemiec do jednego z zakładów na Śląsku wykryli policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

W akcji zatrzymania pojazdu i kompleksowej jego kontroli uczestniczyli śląscy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego, współpracując z inspektorami z Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska, oraz policjantami z Zabrza i z Tarnowskich Gór. Pojazd wraz z nielegalnym ładunkiem trafił na parking strzeżony, gdzie zaczeka na decyzję GIOŚ o jego odesłaniu.

Odpady komunalne podlegają ścisłemu zakazowi przemieszczania transgranicznego i powinny każdorazowo być zagospodarowywane jak najbliżej miejsca ich wytworzenia. W tym przypadku zatrzymany na autostradzie A1 transport przewoził odpady komunalne z Niemiec do jednego z zakładów wytwarzających paliwa alternatywne. W dokumentach jako przewożone rzeczy figurowały odpady mogące stanowić paliwo alternatywne, jednakże faktycznie ich warstwa miała tylko przykrywać sporą objętość nielegalnie przewożonych odpadów komunalnych. Działania kontrolne były finałem pracy operacyjnej śląskich policjantów z Komendy Wojewódzkiej. Inspektorzy ITD zatrzymali do kontroli pojazd i wspólnie z inspektorami z WIOŚ skontrolowali przewożony ładunek odpadów, który ostatecznie wraz z pojazdem trafił na strzeżony parking.

Reklama

Inspektorzy stwierdzili dwa naruszenia przepisów przez przewoźnika. Jedno dotyczy przewożenia odpadów w sposób umożliwiający ich mieszanie się, natomiast drugie to brak zezwolenia na wwóz odpadów na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Kara administracyjna, jaka grozi przewoźnikowi, to maksymalna możliwa do nałożenia kara wskutek kontroli drogowej, czyli 12 tys. zł. Policja i prokuratura będą prowadzić swoje czynności w związku z popełnieniem przestępstw gospodarczych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
3 + 5 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.