Szopienice / ul. Bednorza 14 / foto: Michał Bulsa

Mieszkańcy Szopienic zaproponowali, by w 2020 roku ukazała się monografia w formie książki, dotycząca historii tej dzielnicy. To właśnie w przyszłym roku mija 660 lat od pierwszej historycznej wzmianki o tej miejscowości. Propozycję mieszkańców wsparł jeden z miejskich radnych.

W przyszłym roku, tj. 2020, przypadać będzie 660 rocznica od pierwszej wzmianki o Szopienicach. Mieszkańcy dzielnic zwracają uwagę, że w 1360 roku pierwszy raz pojawiają się historyczne nazwy Roździeń i Szopienice. W związku z tym zaproponowali, by powstała historyczna książka o całości dziejów Szopienic. Propozycję mieszkańców przestawił w swojej interpelacji radny Dawid Durał.

Wsłuchując się w postulaty mieszkańców zwracam się do Pana Prezydenta o poczynienie wszelkich możliwych działań i starań, aby w 2020 roku ukazała się publikacja książkowa w formie historycznej monografii, dotyczącej dziejów Szopienic. Do tej pory powstawały książki i foldery o Szopienicach, ale nie powstała nigdy pełna monografia, opisująca dzieje tej dzielnicy – a niegdyś osobnej miejscowości (do 1960 r. – osobnego miasta!), pokazująca historię od momentu powstania Szopienic do czasów współczesnych – napisał w swojej interpelacji radny Durał.

Reklama

Radny poprosił też o uwzględnienie tego postulatu w przyszłorocznych budżetach miejskich instytucji, np. Katowice-Miasto Ogrodów lub Muzeum Historii Katowic. Wskazał, że „powstanie takiej książki – wspólnymi siłami miejskich instytucji oraz wydziałów katowickiego urzędu miasta – doskonale wpisywałoby się w 660. rocznicę „narodzin” Szopienic”. Na interpelację nie odpowiedziały jeszcze władze Katowic.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
18 + 2 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.