Już po raz piąty 12-go sierpnia pod Kopcem Wyzwolenia w Piekarach Śląskich odbędzie się niesamowite wydarzenie, które co roku przyciąga wielu mieszkańców z całego regionu. Rozmawiamy z Natalią Ciupińską-Szoska, Wiceprzewodniczącą Rady Miasta Piekary Śląskie oraz pomysłodawczynią i współorganizatorką wydarzenia pt. „Piekarska Noc Spadających Gwiazd.”

Pani Natalio, w tym roku już po raz piąty odbędzie się to oczekiwane przez mieszkańców wydarzenie. Proszę powiedzieć czym w tym roku zaskoczycie gości pod Kopcem Wyzwolenia.

N.C-S.: W tym roku planujemy kontynuować to co się sprawdza i przyciąga najwięcej widzów. Prezentację o astrofotografii poprowadzi Bartosz Wojczyński, utalentowany Piekarzanin, który za swoją pasją podróżuje po całym świecie. Nie zabraknie Mobilnego Planetarium, które cieszy się ogromnym zainteresowaniem szczególnie wśród najmłodszych uczestników. Pokaz ognia, czyli niesamowite kilkuminutowe show z ognistymi efektami, gdzie przy zupełnej ciemności jaka panuje w tym dniu na Kopcu, można w pełni podziwiać prawdziwy kunszt artystów. Nie zabraknie również konkursów z nagrodami oraz strefy gastronomicznej.

Reklama

Piąta edycja wydarzenia, ale nie wszyscy nasi czytelnicy mogą wiedzieć, co to w ogóle jest Piekarska Noc Spadających Gwiazd.

N.C-S.: Spadające gwiazdy to nic innego jak pozostałości po meteorycie, inaczej nazywane są Łzami Św. Wawrzyńca lub Perseidami. To niesamowite zjawisko, które możemy obserwować co roku w podobnym okresie. Najsilniejszy rój można obserwować właśnie w okolicy 12 sierpnia. Dlatego, stało się już tradycją, że ten letni wieczór mieszkańcy Piekar i okolic tłumnie przybywają pod Kopiec Wyzwolenia, aby położyć się na trawie i spojrzeć w niebo.

Co jest potrzebne do obserwacji nieba podczas Piekarskiej Nocy Spadających Gwiazd?

N.C-S.: Na szczęście niewiele i pewnie dlatego to wydarzenie przyciąga tłumy. Najważniejsze jest miejsce, w którym będziemy obserwować gwiazdy. Kopiec Wyzwolenia w Piekarach jest idealny, ponieważ oddalony jest od zabudowań, góruje nad nimi, a przede wszystkim tego dnia wyłączone jest oświetlenie płyty oraz ulic wokół Kopca, które nie przeszkadza nam podczas obserwacji nieba. Wystarczy zabrać ze sobą dobry humor, koc lub karimatę, ciepłe ubranie, latarkę i zapraszam serdecznie pod Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich 12-go sierpnia o godz. 20:00.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
16 + 26 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.