foto: Ewa Waszut

W marcu br. z inicjatywy marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego w Katowicach zainaugurowano obchody 100-lecia trzech Powstań Śląskich. Rok 2019 sejmik województwa śląskiego ustanowił „Rokiem Stulecia Wybuchu I Powstania Śląskiego”. Najważniejszym wydarzeniem tych obchodów będzie wielkie muzyczne widowisko multimedialne, które odbędzie się 31 sierpnia na Stadionie Śląskim o godz. 21:00.

Sama kompozycja to prapremiera “Rapsodii Śląskiej” autorstwa kompozytora, laureata Oscara Jana A. P. Kaczmarka. Wydarzenie jest bezpłatne i nie obowiązują na nie wejściówki. Wystąpią: Brodka, Miuosh, Igo, Grubson, dyrygent Monika Wolioska, Orkiestra i Chór Filharmonii Śląskiej, Zespół Pieśni i Taoca “Śląsk”, Janusz Wawrowski, Marcin Wyrostek wraz z 18 akordeonistami oraz kwartet saksofonistów The Whoop Group.

Takiego rodzaju widowiska, jak Rapsodia Śląska w Polsce jeszcze nie było. Wybitni artyści reprezentujący różne gatunki muzyki na czele z Janem A. P. Kaczmarkiem oraz niesamowity pokaz multimedialny z udziałem francuskiej grupy napowietrznych artystów z Compagnie Transe Express stworzą razem niezwykły spektakl, który będzie silnie oddziaływał na uczucia odbiorców bez względu na wiek.

Jan A.P. Kaczmarek jest laureatem Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel”. Był także nominowany do Złotych Globów i nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej. Scenariusz wydarzenia to impresyjna opowieść, która jest osobistą refleksją Jana A. P. Kaczmarka na temat Powstao Śląskich, śląskiej tradycji, kultury, energii Ślązaków a wreszcie ich sztuki.

Widowisko zostanie zrealizowane z hollywoodzkim rozmachem. Projekt widowiska jest inspirowany trzema Powstaniami Śląskimi, które skutkowały tym, że Polska odzyskała Śląsk, a Śląsk odzyskał Polskę. Będzie to wydarzenie multimedialne na miarę XXI wieku, przepełnione pozytywną energią, wywodzącą się z konstatacji, że: nie zmarnowaliśmy poświęcenia naszych przodków i dzięki patriotyzmowi, energii i talentowi Polaków, którzy wtedy chwycili za broń i doprowadzili do ponownego połączenia Śląska z Rzeczpospolitą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
15 + 16 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.