Spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim / fot. Slaskie.pl
Reklama

W Urzędzie Marszałkowskim odbyło się spotkanie odnośnie planowanej inwestycji na terenach przy Parku Śląskim. To właśnie w rejonie ulicy Targowej ma zostać wycięte 1,3 tys. drzew, a inwestor początkowo chciał tam postawić osiedle – to mu się jednak nie udało, dlatego teraz stawia na obiekty handlowe. Konsensusu nie było, wiadomo, że będą dalsze rozmowy i coraz bardziej widać kolizyjny kurs, na którym znalazły się Urząd Marszałkowski i chorzowski magistrat.


Posłuchaj, co mówił marszałek i wiceprezydent Chorzowa:

Reklama

Po kilku godzinach rozmów strony społecznej, urzędników i przedstawicieli inwestora wiadomo, że będą kolejne rozmowy. Padły też konkretne propozycje na konferencji po spotkaniu. Marszałek Jakub Chełstowski (PiS) podkreślał charakter roboczy przyszłotygodniowego spotkania. Tuż obok przy nim na konferencji stali wiceprezydenci Chorzowa, Katowic oraz Wojewoda Śląski.

– W przyszłym tygodniu znajdziemy termin, gdzie będziemy rozważać możliwość transakcji, wymiany tych działek pomiędzy miastem Chorzów a tymi spółkami (Atal i Green Park Silesia – red.) – mówił marszałek Jakub Chełstowski. W wąskim gronie spotkamy się w tej sprawie, ale pod nadzorem strony społecznej – dodał.

Chełstowski zadeklarował, że gdyby miasto Chorzów wymieniło się działkami z inwestorami, to wtedy Urząd Marszałkowski pomoże zagospodarować ten teren leżący przy granicach Parku Śląskiego. – Miejmy nadzieję, że na tym spotkaniu zapadną jakieś większe konkluzje – mówił marszałek i zaznaczył, że piłka leży po stronie władz Chorzowa.

Chorzów odbija piłeczkę

– Ta dyskusja w przyszłym tygodniu, to nie jest dyskusja na temat wycofania transakcji, która do tej pory została przeprowadzona. To jest dyskusja na temat tego co my chcemy zrobić z parkiem, terenami przyległymi, jak chcemy jako miasto, województwo współpracować – mówi Mariola Roleder, wiceprezydent Chorzowa. – Dyskutujemy na temat, co z tym terenem zrobić. My nie będziemy jako miasto przygotowywać tzw. działek na wymianę – dodała.

Dopytywana w trakcie konferencji, Roleder podtrzymała swoje stanowisko. – My jako miasto na tym etapie dyskusji na pewno działek przygotowywać nie będziemy – mówiła.

– Myślę, że władze miasta Chorzowa widzą problem, który został wygenerowany, można tam było dawno temu przyjąć miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a to jest kompetencja prezydenta, to nie jest kompetencja marszałka – tłumaczył na konferencji Chełstowski.

Chorzowski magistrat natomiast zaproponował, że odda pieniądze, które otrzymał ze sprzedaży działki inwestorowi, a resztę niech wyłoży Urząd Marszałkowski i odkupi teren od obecnego właściciela.

– To nie miasto sprzedało ten teren, zrobił to Skarb Państwa i tą kwotę, która trafiła do miasta z racji sprzedaży, pan prezydent zadeklarował, że tą kwotę jak najbardziej możemy przeznaczyć na kupno tej działki, mówimy o kwocie 1,8 mln zł – mówiła Karolina Skórka z chorzowskiego magistratu.

To pokazuje dwa zupełnie rozbieżne stanowiska magistratu chorzowskiego i Urzędu Marszałkowskiego. Inwestor – Green Park Silesia na razie mówi, że jest za wcześnie, żeby rozważać cokolwiek.

– Nie zaoferowali żadnej konkretnej propozycji, więc na chwilę obecną nie mamy się do czego odnosić. Będzie spotkanie w przyszłym tygodniu, jeżeli będą jakieś konkrety, to będziemy się do nich ustosunkowywać – mówi Łukasz Gorczowski z zarządu Green Park Silesia.

Jak podkreślił, żadna tego typu propozycja nie padła w trakcie spotkania.

Reklama

2 KOMENTARZE

  1. Park ma być dla ludzi a nie dla deweloperów, przynajmniej J.Ziętek taki miał zamysł jak się wydaje. Awantura to zwykła przepychanka polityczna PiS i PO, Lecz w tej materii ro wydaje się że to PiS ma rację

  2. A kto się podpisał pod aktem sprzedaży tym deweloperom i kiedy? Czemu po raz kolejny władza zauważa problem po fakcie? Jak ktoś podjął złą decyzję, to albo rezygnuje z funkcji, albo powinien być z niej odwołany, to chyba jasne?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
29 + 21 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.