/ fot. Stowarzyszenie Przyjaciół Dąbrówki Małej i Burowca

Niestety ciągle mieszkańcy Dąbrówki Małej i okolicznych dzielnic muszą zmagać się z fetorem, który zatruwa im życie. „Trują nas i nasze dzieci” – piszą mieszkańcy w internecie. Niestety, to nie koniec problemu. Miasto zapowiada budowę hali, która będzie hermetyzować proces kompostowania – co powinno ograniczyć ilość wydobywającego się zapachu, a mieszkańcy nagrywają. Ostatnio do sieci trafiło nagranie oparów wydobywających się z zakładu MPGK przy ulicy Milowickiej.

Bywa, że mieszkańcy Katowic, których odór budzi ze snu, wyjeżdżają szukać źródła zapachu. Kończą zazwyczaj swoje poszukiwania przy zakładzie Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Katowicach. Tak też było ostatnio. Nagrali tam film jak opary  instalacji MPGK wydostawały się do powietrza.

Instalacja / kompostownia MPGKiM / Dąbrówka Mała / Katowice

15.07.2019 godz ok 22:00- rejon kompostowni. Spotkaliśmy tam znajomych mieszkańców Dąbrówki Małej, tak samo zainteresowanych co tak śmierdzi. Przepraszamy za jakość nagrania- udało nam się uchwycić wyziewy z instalacji, które było czuć na ul. Milowickiej i nie tylko.

Opublikowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Dąbrówki Małej i Burowca Poniedziałek, 15 lipca 2019

Hala, która uszczelni proces kompostowania ma kosztować ponad 20 mln zł. Docelowo pomoże zatrzymać odór, ale miasto nie przyjmuje pełnej odpowiedzialności za emisję smrodu, ciągle podkreśla, że inne podmioty w tym rejonie też mogą emitować nieprzyjemne zapachy.

– Proces odbywający się w kompostowni będzie się odbywał w pomieszczeniach hermetycznych zamkniętych – mówił Mariusz Skiba, wiceprezydent Katowic. W trzy instalacje na terenie MPGK zainwestowano 120 mln zł i jak zapewnił wiceprezydent  „w pełni odpowiadają wymaganiom środowiskowym”.

Inwestycja powstanie w drugiej połowie 2020 roku.

– Dołożymy wszelkich starań, aby hala powstała jak najszybciej. Podpisaliśmy umowę z podmiotem, którego zadaniem będzie przygotowanie wszystkich dokumentów wymaganych przez procedury przy tego typu inwestycjach. Wybrana firma, zgodnie z umową, zobowiązana jest do opracowania minimum dwóch wariantów hermetyzacji procesu dojrzewania stabilizatu, zawierających założenia technologiczne oraz uwzględniających koszty inwestycyjne i eksploatacyjne. – mówi Andrzej Malara, prezes MPGK. – Kolejnym etapem będzie stworzenie szczegółowego programu funkcjonalno-użytkowego tej inwestycji – dodaje.

Jednocześnie rozpoczęło się opracowanie Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia do przetargu. Miałby on zostać ogłoszony na przełomie 2019 i 2020 roku w formule „Zaprojektuj i wybuduj”.

Dąbrówka Mała jest najbardziej wyludniającą się dzielnicą w Katowicach. Jednym z powodów takiego zjawiska jest właśnie pojawiający się odór.


Posłuchajcie, co powiedzieli nam mieszkańcy:


 

1 Komentarz

  1. No nie przesadzajmy z tym wyludnianiem z powodu smrodu , to bujda . Powodów jest wiele np nic tu niema , trzy sklepy na krzyz reszta to tak naprawde monopole , smrodzaca kompostownie , wnwerwiajacy przejazd pkp , CIENIUTKO Z AUTOBUSAMI w świeta np doboty niedziele po 18 ze o 22 zeby wyjechac ze o DOSTANIU sie nie wspomni ……

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
13 + 19 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.