Podświetlane przejście dla pieszych / fot. UM Katowice

Katowice podświetliły krawędzie jednego przejścia dla pieszych. Urzędnicy mówią o jedynym takim rozwiązaniu i byciu liderem innowacji na całym świecie. Na skrzyżowaniu ulicy Mickiewicza z ulicą Stawową w Katowicach zamontowano podświetlenia krawędzi przejścia dla pieszych. Choć rozwiązanie nie jest nowe – podobne rozwiązanie można spotkać w holenderskim Bodegraven, niemieckim Augsburgu, a także Swarzędu, Ostrowie Wielkopolskim, Poznaniu i Krakowie – urządzenia wykorzystane w Katowicach zostały dopracowane, by były skuteczne bez względu na pogodę, również w słoneczne dni, a także mogły być pomocne dla osób niepełnosprawnych oraz małych dzieci. To – jak podkreśla urząd miasta – oznacza, że w Katowicach wprowadzane jest najprawdopodobniej rozwiązanie jedyne w świecie.

– Pomysł zabudowy sygnalizacji w krawędzi jezdni nie jest nowym pomysłem. Jednak w Katowicach chcieliśmy znaleźć rozwiązanie, które z jednej strony pozwoli nam poprawić bezpieczeństwo przechodniów, którzy wędrują po mieście z smartfonami, z drugiej strony będzie także udogodnieniem dla osób niepełnosprawnych oraz zwróci uwagę na potrzeby dzieci. Dlatego zdecydowaliśmy się na współpracę z firmą CTG Sp. z o.o., która już od kilku lat prowadzi prace badawczo-rozwojowe  dzięki uzyskanej dotacji unijnej w zakresie oświetlenia sygnalizacyjno-ostrzegawczego – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Bezpieczeństwo mieszkańców jest dla nas priorytetem, w szczególności najmłodszych, którzy niejednokrotnie nie zwracają uwagi na standardową sygnalizację, dlatego należy szukać nowych,  innowacyjnych rozwiązań, które przy wykorzystaniu dostępnych na rynku technologii mają istotny wpływ na jakość życia w mieście – dodaje prezydent.

Podświetlane przejście dla pieszych / fot. UM Katowice

Wiosną Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach ogłosił postępowanie przetargowe na wykonanie podświetlenia krawędzi przejścia dla pieszych przez ul. Mickiewicza na skrzyżowaniu z ul. Stawową. zgodnie z założeniami przetargowymi urządzenia mają mieć wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa ruchu pieszych. System charakteryzuje się:

 • emisją czytelnych sygnałów świetlnych w słoneczne dni dla pozostałych pieszych uczestników ruchu w szczególności korzystających z telefonów komórkowych
 • emisją dynamicznych sygnałów świetlnych, które rozpoznawalne byłyby przez osoby z zaburzeniami wzroku, w tym cierpiące na protanopię czy deuteranopię (popularnie zwaną daltonizmem)
 • dynamicznym dostosowywaniem mocy świetlnej do panujących warunków pogodowych w dzień oraz w nocy
 • wysokim bezpieczeństwem w zakresie pełnej realizacji autodiagnostyki w trybie Real-Time zgodnie z obowiązującymi przepisami normami.
 • urządzenie w przyszłości umożliwi uruchomienie innych usług dla osób niewidomych, niepełnosprawnych lub starszych w zakresie automatycznej radiowej detekcji osoby w tym przesłania tej informacji do sterownika (w celu wydłużenia trwania sygnału zielonego o czas niezbędny do pokonania przejścia przez jezdnię).
Reklama

W wyniku przeprowadzonego postępowania przetargowego, ofertę złożyło konsorcjum Synchrogop Sp. z o.o. Firma podjęła się realizacji zamówienia opierając się na sygnalizatorach opracowywanych przez firmę CTG Sp. z o.o, które obecnie wykonawca musi w czasie rzeczywistym zintegrować z sterownikami. Inwestycja o wartości 158,7 tys. zł jest w trakcie instalacji.

– Obecnie przez firmę Synchrogop przy udziale firmy CTG  sp. z o.o.  z Jastrzębia Zdroju wykonywane są prace instalacyjne. Przewidujemy, że jeszcze na przełomie lipca i sierpnia po przeprowadzonych kalibracjach, testach i przeanalizowaniu zapisanych informacji z zabudowanych w urządzeniach czujników, urządzenia zostaną docelowo uruchomione – zapowiada Przemysław Marek, dyrektor realizacji projektów w firmie CTG i dodaje, że dodatkowe funkcje wskazane jako opcjonalne w postępowaniu przetargowym – rozszerzające usługi dla osób niewidomych, niepełnosprawnych oraz starszych – będą uruchomione w wyniku kontynuacji prac badawczo rozwojowych w 2020 roku. – Już na obecnym etapie, praktycznie można stwierdzić, że Katowice w zakresie stosowanych rozwiązań są liderem w skali światowej mając na uwadze, że zastosowana nowa koncepcja sygnalizacji jest unikalna. Krótko mówiąc uruchamiane rozwiązanie nie posiada odpowiednika na świecie – podsumowuje Przemysław Marek.

W ramach rozwiązania uwzględniono potrzeby osób z wadami wzroku, a wartością dodaną będzie emisja czytelnych i ciekawych sygnałów dla małych dzieci, których wzrok bardzo często skierowany jest w kierunku ziemi gdzie docelowo miała być zabudowana sygnalizacja posadzkowa. Sygnały  świecące w kolorze czerwonym pozwalają dziecku zrozumieć, że ma się zatrzymać przed linią, natomiast dynamiczny sygnał zielony oznacza, że można przechodzić. Forma sygnału jest atrakcyjna co sprawia, że dziecko czeka i jednocześnie przyswaja pożądane nawyki związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego.

6 KOMENTARZE

 1. Fajna sprawa z tym oświetleniem, pracuję na taksówce i widziałem jak działało – jest efekt nie powiem
  Teraz działa tylko jedna połowa bo drugą zdemontowali. Nie wiem dlaczego przyjechali i zdemontowali drugą połowę, może to ktoś wyjaśni !!.

 2. Z telefonu nie korzystam więc nie będę się wypowiadała ale przechodziłam dziś przez to przejście z moją pociechą, faktycznie sposób sygnalizowania spowodował zainteresowanie mojego 4 latka. Mój Komentarz brawo dla Miasta Katowic

 3. Bzdurą jest, że nie ma tego na świecie. Są już w wielu dużych miastach, gdzieniegdzie nawet lepsze rozwiązania.
  Poszukajcie na YT hasła: pedestrian lights smartphone
  Rozwiązanie tak, czy siak ciekawe, tylko dlaczego takie drogie??

 4. To oświetlenie to zwykła perfidna kiełacha wyboracza kierowana przez Prezydenta MK do młodych lemingów zapatrzonych w komórki oraz dziunie wiecznie przesiadujące na facebooku czy twiterze.
  Zgadzam się z Vot., że jest drobna różnica pomiędzy tym co jest na świecie a tym co zainstalowali w Katowicach, pytanie jest jedno dlaczego tak drogo ?.
  Upsss zapomniał bym przecież to zwykła perfidna kiełbacha wyborcza o czym wspomniałem na wstępie.

 5. Vot poszukałam na YT i wydaje mi się iż wszelkie filmiki zamieszczone na YT, mają się nijak do tego co jest w Kato…, specjalistką nie jestem, lecz porównując to można rzec, że w Izraelu jest bryczka a w Kato samochód sportowy.
  Czy to kosztowało dużo czy mało ? trudno się wypowiedzieć ile oświetlenie kosztowało w Izraelu nikt nie wie, ale z 2 lampy nigdy nie będą kosztować tyle co 6 czy 8 lub 12, kolejną kwestią jest całkowicie działanie którego w słowach nie umiem wyjaśnić, najprościej się przejść i na własne oczy zobaczyć.
  Jak dla mnie to rozwiązanie w Katowicach ma bardzo dużą przewagę nad innymi na YT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
16 + 7 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.