FOTO: Park Śląski / Saray Lorenzo Gonzalez
Reklama

Deweloper nadal chce budować przy Parku Śląskim. 5 tys. podpisów pod petycją w sprawie ocalenia terenów zielonych przy parku. Chodzi o działkę, którą nabyła spółka Green Park Silesia, a miasto Chorzów wydało zgodę na wycinkę 1,3 tys. drzew w tym rejonie. Marsz milczenia swoje, a deweloper swoje – zapowiada, że będzie budował na działce. – Na naszej działce wolno nam budować obiekty handlowe i usługowe. Uważamy jednak, że nowoczesne, proekologiczne osiedle mieszkaniowe, o którego rozwiązaniach współdecydowaliby ekolodzy byłoby bardziej korzystne dla otoczenia – twierdzą przedstawiciele Green Park Silesia. 

Pod petycją online do prezydenta Chorzowa i miejskich radnych podpisało się już prawie 5 tys. osób.

Reklama

My niżej podpisani mieszkańcy Chorzowa, sąsiednich miast oraz całej aglomeracji śląskiej, pragniemy wyrazić swój sprzeciw wobec tych planów. Park Śląski wraz z przyległymi terenami zielonymi, będący ważnym miejscem rekreacyjnym dla mieszkańców regionu, stanowi jednocześnie „zielone płuca Górnego Śląska” i każda ingerencja mająca na celu zmniejszenie powierzchni zieleni na tym terenie budzi nasz sprzeciw. Pragniemy jednocześnie podkreślić, iż budowa osiedla mieszkaniowego w tym miejscu spowoduje zwiększenie ruchu samochodowego, a co za tym idzie pogorszenie i tak już złego stanu powietrza oraz może powodować utrudnienia w ruchu drogowym dla mieszkańców okolicznych dzielnic Chorzowa, Katowic i Siemianowic Śląskich – czytamy w apelu.

Podpisać można się tutaj.

W obronie zieleni

Burzę wywołała informacja o wycince planowanej na terenie działki po dawnym Ośrodku Postępu Technicznego, który spółka Green Park Silesia nabyła w 2017 roku od Skarbu Państwa. Chodzi o ponad 1,3 tys. drzew. Inwestor ma dokonać nasadzeń zastępczych.

– Wydając decyzję na wycinkę urzędnicy muszą brać pod uwagę przede wszystkim zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Zgodnie z dokumentem od 2004 roku jest to teren pod usługi, handel i wystawiennictwo – plan od 15 lat zezwala więc na tego typu inwestycje. Kolejny krok to weryfikacja wniosku pod względem formalnym. Biorąc pod uwagę przepisy o prawie własności, urząd staje się de facto notariuszem w tego typu sprawie. Gdy dokumentacja jest kompletna i nie koliduje z MPZP jedyną możliwą decyzją jest wydanie pozwolenia na wycinkę – tłumaczyła Karolina Skórka z Urzędu Miasta Chorzów.

W niedzielę odbył się marsz milczenia przeciwko wycince, a władze Chorzowa i zamiary inwestora skrytykował marszałek Jakub Chełstowski.

– Nie wszyscy mają dobrą wole co do Parku i tego żeby chronić to dziedzictwo Śląska, które przez wiele dekad było wypracowywane – mówił w Studio InfoKatowice.pl marszałek Jakub Chełstowski.

Podkreślił, że miejscowe plany uchwalane dla miast, które graniczą z Parkiem, mogą ochronić tereny zielone na jego granicy.

Będzie budowane

Deweloper – spółka Green Park Silesia, która chce budować w rejonie ulicy Targowej, w komunikacie do mediów podkreśliła, że pomimo protestów i sprzeciwów, będzie chciała przeprowadzić swoje plany inwestycyjne.

(…) Naszą działkę kupiliśmy w przetargu otwartym od Skarbu Państwa, jako działkę inwestycyjną i zamierzamy ją zabudować, na co pozwala nam istniejący od 15 lat plan zagospodarowania przestrzennego dopuszczający wybudowanie na niej obiektów o charakterze handlowym lub usługowym. Dzisiaj, w dwa lata od kupienia działki, chce się nam to uniemożliwić. Ekolodzy, a co gorsza także Marszałek Województwa i Prezydent Katowic próbują pozaprawnie wpływać na przebieg postępowania administracyjnego, chcą decydować o naszej działce. Przez lata leżała ona odłogiem i zarastała dziką, rachityczną roślinnością, przez lata stały tam rozpadające się budowle. Było dużo czasu by się nią zająć, nikt jednak nie miał takiej woli. Dziś nadal nikt – również organizatorzy protestu, czy przedstawiciele władzy – nie mają żadnego pomysłu i realnych planów na przyszłość tej nieruchomości, poza wzajemnym przerzucaniem się odpowiedzialnością, kto za tą przyszłość powinien wziąć odpowiedzialność i ponosić tego koszty (…) Na naszej działce wolno nam budować obiekty handlowe i usługowe. Uważamy jednak, że nowoczesne, proekologiczne osiedle mieszkaniowe, o którego rozwiązaniach współdecydowaliby ekolodzy byłoby bardziej korzystne dla otoczenia i bardzo ważne dla wyludniającego się Chorzowa. Pozwalałoby także zwiększyć powierzchnię terenów zielonych ponad dwukrotnie, w stosunku do zabudowy handlowo-usługowej, co dałoby szansę na pozostawienie dużej części istniejącego drzewostanu. Dziwi nas, że chorzowscy radni nie wspierają ewidentnego interesu miasta i upierają się przy przeznaczeniu tak unikatowego terenu na handel i usługi (…)

19 lipca w Urzędzie Marszałkowskim odbędzie się spotkanie dotyczące działań związanych z zagospodarowaniem na cele komercyjne terenów przyległych bezpośrednio do Parku Śląskiego. To inicjatywa marszałka Jakuba Chełstowskiego. Zaproszenie otrzymali: Wojewoda Śląski, Prezydent Chorzowa, Green Park Silesia, Park Śląski oraz przedstawiciele stowarzyszeń działających na rzecz parku.

Reklama

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
25 − 13 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.