Marszałek o wycince drzew przy Parku Śląskim: „Jest bardzo źle”. Pytaliśmy też o marsz organizowany przez RAŚ

Artur Maciaszczyk

Reklama

Dzisiaj gościem Studia InfoKatowice.pl jest marszałek Jakub Chełstowski (PIS). Rozmawiamy przede wszystkim o Parku Śląskim i problemach, z którymi teraz musi się mierzyć. Deweloper chce wyciąć przy Parku ponad 1,3 tys. drzew. Zapytaliśmy też o Marsz Autonomii Śląska, na którym pojawi się podobizna marszałka. 

– Pora na Ruch Autonomii Happeningów – stwierdził marszałek w rozmowie z nami zapytany, o swoją podobiznę, która pojawi się w trakcie sobotniego Marszu Autonomii Śląska. Chełstowski jak wcześniej zaznaczał nie weźmie udziału w marszu organizowanym przez RAŚ. – Jedyne co mają do zaproponowania to na sztandarach zdjęcie, podobizna marszałka województwa Jakuba Chełstowskiego z Prawa i Sprawiedliwości – skwitował.

Reklama

Pytaliśmy marszałka też o zakusy deweloperów na tereny przy Parku Śląskim oraz o możliwość ochrony terenów przy Parku.

– Park jest trwale deficytowy na tą chwilę, od lat generuje ujemne wyniki finansowe, bez pomocy województwa myślę, że nie miałby szansy przetrwać. To nie Prawo i Sprawiedliwość rządziło regionem tyle lat, tylko Platforma Obywatelska i notabene Ruch Autonomii Śląska. Nie umieli znaleźć pomysłu na ten wspaniały obiekt, to wspaniałe miejsce w przestrzeni publicznej województwa śląskiego i w przestrzeni Europy – mówił.

Marszałek mówił, że Park Śląski trzeba chronić przed zakusami deweloperów.

– Nie wszyscy mają dobrą wolę, co do Parku i tego żeby chronić to dziedzictwo tutaj Śląska, które przez wiele dekad było wypracowane. My też nie jesteśmy w stanie za to wziąć odpowiedzialności, ponieważ nie mamy kompetencji żeby blokować działania samorządu. Ustawa nam takich kompetencji nie daje. Możemy tylko apelować, prosić, tłumaczyć. Po to był „Okrągły stół” żeby edukować samorządowców i zachęcać ich do tego, byśmy wspólnie tworzyli deklaracje na rzecz ochrony Parku, obrony Parku przed zakusami deweloperów, ale widzę, że władze miasta Chorzowa twierdzą, że się nie da, że muszą wydawać zgodę na wycinkę – mówił marszałek. Chełstowski stwierdził, że wpuszczanie grup interesów do przestrzeni wokół Parku może sprawić, że ta zostanie zaburzona.

Marszałek zaznaczył, że teren wokół Parku można zabezpieczyć przy pomocy miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Te mogą być uchwalane jedynie przez gminy, które graniczą z Parkiem.

– Z tą inicjatywą może wychodzić prezydent. Nie wiem jakie inicjatywy pan prezydent Kotala (prezydent Chorzowa – red.) zrealizowała w tym zakresie, ale jeżeli inwestorzy mogą wycinać drzewa w sąsiedztwie Parku, to mam wrażenie, że jest bardzo źle – stwierdził Jakub Chełstowski.

Marszałek mówił też o problemach jakie obecnie występują z infrastrukturą Parku, planach inwestycyjnych, zapytaliśmy również, czy miasto Katowice lub Metropolia mają szansę na przejęcie obiektu od Urzędu Marszałkowskiego.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
22 − 9 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.