Ponad 2,6 tys. żołnierzy, 27 pododdziałów kompanii reprezentacyjnych, nowoczesny sprzęt wojskowy i 60 statków powietrznych zaprezentuje się 15 sierpnia w Katowicach, podczas defilady z okazji Święta Wojska Polskiego

Wielka defilada przejdzie ulicami Katowic z okazji Święta Wojska Polskiego i 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz stulecia wybuchu Powstań Śląskich. O szczegółach wydarzenia mówił w trakcie konferencji prasowej minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak. W konferencji uczestniczył marszałek Jakub Chełstowski, wojewoda Jarosław Wieczorek i prezydent Katowic Marcin Krupa.

– Chcemy w ten sposób uczcić i oddać hołd mieszkańcom Górnego Śląska, którzy zdecydowali o tym, że Śląsk stał się częścią Polski i poświęcali swoje zdrowie i życie, żeby zachować polską tradycję i polską kulturę, bo śląskość to polskość. Stulecie wybuchu Pierwszego Powstania Śląskiego to wielka data i okazja, żeby przypomnieć o tej historii – mówił minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak.

W defiladzie „Wierni Polsce” weźmie udział 2,6 tys. żołnierzy Wojska Polskiego w tym 27 pododdziałów kompanii reprezentacyjnych. Mieszkańcy regionu będą mogli podziwiać m.in. maszerujących pancerniaków, specjalsów, spadochroniarzy, marynarzy i żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Defilować będą również żołnierze wojsk sojuszniczych.

Reklama

– Dziękuję za tę inicjatywę Panu ministrowi. Od początku roku angażujemy się w organizację obchodów stulecia wybuchu Powstań Śląskich i chcemy, by one wybrzmiały godnie w całym kraju. Jestem przekonany, że ta defilada przejdzie do historii regionu i chcemy, by świętowali z nami nasi mieszkańcy, dlatego zdecydowaliśmy, że tego dnia Koleje Śląskie przewiozą ich z różnych części województwa za darmo, byśmy mogli bezpiecznie i ekologicznie dotrzeć do Katowic i uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu – podkreślał marszałek Jakub Chełstowski.

Na ulicach Katowic pojawi się najnowocześniejszy sprzęt, jakim dysponują Siły Zbrojne RP. W defiladzie kołowej przejedzie ponad 190 pojazdów i jednostek sprzętu wojskowego, a w lotniczej zobaczymy 60 statków powietrznych, samolotów i śmigłowców. Defilada rozpocznie się o godz. 14.00 na ulicy Bagiennej w Katowicach, przejedzie al. Roździeńskiego od wiaduktu na Lwowskiej, przez rondo gen. Jerzego Ziętka, aleją W. Korfantego, a następnie rozformuje się na wysokości ronda Pętli Słonecznej.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zaprosił do udziału w tym historycznym wydarzeniu wszystkich mieszkańców regionu, a specjalne zaproszenie wystosował do górników.

– Chciałbym bardzo serdecznie zaprosić do udziału w defiladzie górników, a więc tych ludzi, którzy każdego dnia wykazują się odwagą, pracowitością i którzy kształtują oblicze Śląska i Polski – dodał minister Mariusz Błaszczak.

Z okazji Święta Wojska Polskiego żołnierze zapraszają także na piknik wojskowy, który odbędzie się przed budynkiem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Będzie można z bliska obejrzeć i wejść do wojskowych pojazdów, zobaczyć wyposażenie żołnierzy różnych formacji i skosztować wojskowej grochówki.

4 KOMENTARZE

  1. Śląskość to śląskość, a nie polskość. Ktoś, kto tak twierdzi, nie ma pojęcia o historii, kulturze i ludziach tego regionu. Oni nam będą defilować jak podbitemu narodowi. A przy okazji rozdepczą, poniszczą i zablokują wszystko.

  2. polecam NEWS: 321: https://rudaslaska-ruda-slaska.blogspot.com/p/xx.html

    PiS władza zdecydowała zrobić tą defiladę w Katowicach. Jest to o tyle dziwaczne, że cała ta defilada przejdzie po rondzie o nazwie ‘jerzego ziętka’

    i obok jego pomnika – czyli obok czegoś co jest (według IPN i obowiązującej ustawy) przestępstwem polegającym na istnieniu i propagowaniu / szerzeniu zakazanych “reliktów” z epoki komuny i PRL !!

    Innymi słowy władze wolnej Polski tolerują i ignorują łamanie prawa przez władze Katowic i Śląska !! W rezultacie Wojsko Polskie będzie defilować po rondzie i obok pomnika stalinowskiego funkcjonariusza, kolesia ‘bieruta’ i innej czerwonej gadziny nasłanej tu do zaprowadzania zbrodniczego reżimu CCCP !!

    Jakby ktoś nie zdawał sobie sprawy kim był ów ‘ziętek’ to tu jest sporo danych: http://jerzy-jorg-zietek.blogspot.com/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
8 + 30 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.