Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda spotkał się z mieszkańcami Chorzowa i Sosnowca. Część wizyty w Katowicach została odwołana, ale na brak zainteresowania i wrażeń głowa państwa nie mogła narzekać. 

Wizyta Andrzeja Dudy rozpoczęła się w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie. Prezydent, razem z marszałkiem Województwa Śląskiego Jakubem Chełstowskim, posadzili Dąb Powstań Śląskich. Powstania i obchody stulecia ich wybuchu były głównym akcentem wizyty Prezydenta RP w regionie.

– Zależy mi na tym, byśmy uczcili te wydarzenia godnie, bo to niezwykły dar, jaki mieszkańcy Śląska dali Rzeczypospolitej, która powróciła na mapy świata. Tu jest wielki i silny rytm wolności. Jestem dumny ze zmieniającego się Śląska, który łączy etos pracy z rozwijającą się, nowoczesną gospodarką – podkreślał Prezydent RP Andrzej Duda.

Andrzej Duda zapowiedział również, że w tym roku, główne obchody Święta Wojska Polskiego i tradycyjna defilada wojskowa, odbędą się w Katowicach.W spotkaniach z prezydentem uczestniczyli również wicemarszałkowie Wojciech Kałuża i Dariusz Starzycki oraz członek Zarządu Beata Białowąs.

Reklama

– To wielki zaszczyt przywitać Prezydenta w naszym województwie. Dziękujemy za to, że Pan Prezydent objął patronatem obchody stulecia wybuchu Powstań Śląskich i wspiera nas w realizacji tego ważnego wyzwania. Chcemy uczcić pamięć ludzi, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę i sprawić, by pamięć o ich heroicznej walce trafiła do świadomości wszystkich rodaków – mówił marszałek Jakub Chełstowski.

Kolejnym punktem wizyty w regionie było spotkanie Prezydenta z mieszkańcami Sosnowca, które odbyło się na terenie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. Dla wszystkich przybyłych strażacy przygotowali atrakcje z okazji Dnia Otwartego w ramach akcji „Bezpieczne Wakacje 2019”. Prezydent podkreślił, że mieszkańcy Zagłębia mieli swój istotny udział w Powstaniach Śląskich i od zawsze walczyli o wolność Ojczyzny.

– Nie wiadomo, czy Powstania Śląskie zakończyłyby się sukcesem, gdyby nie wsparcie ludności Zagłębia. Powstanie trwało krótko, ale osiągnęło ważny cel, sprawa polskości Śląska wybrzmiała w całym świecie. To ziemia, na której żyją ludzie przywiązani do polskości, do tradycji, dlatego wierzę, że to będzie wspólna zagłębiowsko-śląska defilada – podkreślał Andrzej Duda, nawiązując do tegorocznych obchodów Święta Wojska Polskiego w Katowicach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
26 − 9 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.