Polacy i Ukraińcy prowadzili nielegalną fabrykę papierosów. 14 osób zatrzymanych

D. Frost

Reklama

Polacy i Ukraińcy prowadzili nielegalną fabrykę papierosów. 14 osób zatrzymanych w trakcie akcji przeprowadzonej przez Centralne Biuro Śledcze Policji, Krajową Administrację Skarbową w Katowicach oraz Straż Graniczną. W sumie w trakcie akcji na Śląsku przejęto 5,6 mln papierosów o wartości ponad 5 mln zł.

Policjanci CBŚP z Gdańska zwalczający zorganizowaną przestępczość ekonomiczną uzyskali informację o tym, że na terenie Śląska może znajdować się nielegalna fabryka papierosów. Udało się ustalić, że taka fabryka faktycznie istnieje.

Reklama

W fabryce znaleziono m.in. kompletną linię służącą do produkcji i pakowania papierosów, w tym specjalistyczne maszyny i surowce niezbędne do ich przygotowania. Śledczy znaleźli także bardzo dużą ilość gotowych papierosów i krajanki tytoniowej.

Nielegalna fabryka / fot. CBŚP

– Jednocześnie służby wkroczyły również na inną ustaloną nieruchomość, gdzie odkryto magazyn, w którym znajdowało się kilkaset kilogramów krajanki tytoniowej. Jedna z osób została zatrzymana chwilę po wyjeździe busem z posesji, na której znajdowały się nielegalne towary. Mężczyzna był kompletnie zaskoczony błyskawicznym działaniem funkcjonariuszy i nie spodziewał się takiego obrotu spraw. Jak się okazało samochód, którym kierował był wyładowany kartonami zawierającymi blisko 600 tysięcy nielegalnych papierosów w paczkach, nieopieczętowanych polskimi znakami akcyzy skarbowej. Innego mężczyznę natomiast funkcjonariusze zatrzymali, gdy próbował uciec z budynku po dachu. Okazało się, że ta osoba jest ponadto poszukiwana listem gończym za wcześniejsze przestępstwa – informuje zespół prasowy CBŚP.

W wyniku tej akcji służby zatrzymały łącznie 14 osób, w wieku od 24 do 43 lat, w tym dwóch Polaków i dwunastu obywateli Ukrainy. Dodatkowo funkcjonariusze łącznie przejęli około 6 milionów sztuk gotowych papierosów o szacunkowej wartości ponad 5 milionów złotych oraz ponad 1,5 tony krajanki tytoniowej. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że proceder mógł trwać od 2018 roku, a papierosy mogły być rozprowadzane jako jedna ze znanych zagranicznych marek, w innych krajach Unii Europejskiej. Według wstępnych szacunków służb, uszczuplenia Skarbu Państwa z tytułu nieopłacenia należnego podatku mogłyby wynieść ponad 6 milionów złotych.

Śledczy obecnie szczegółowo wyjaśniają wszelkie okoliczności sprawy oraz rolę poszczególnych osób. Zatrzymani usłyszeli prokuratorskie zarzuty między innymi dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, ale także uchylania się od opodatkowania i nieujawnienia przedmiotów podlegających opodatkowaniu, produkcji wyrobów akcyzowych bez urzędowego sprawdzenia wymaganego przepisami, wytwarzania wyrobów tytoniowych bez wymaganego wpisu do rejestru, jak również oznaczenia towaru wielkiej wartości, zastrzeżonym znakiem towarowym, którego nie mieli prawa używać.

Sąd na wniosek prokuratora tymczasowo aresztował 12 osób. Postępowanie jest nadzorowane przez Prokuraturę Regionalną w Katowicach.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
24 + 2 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.