Reklama

Przy „sztucznej Rawie” miasto da się napić mieszkańcom kranówki.  Nawet z sokiem

D. Frost

Katowicka kranówka / fot. UM Katowice
Reklama

Przy „sztucznej Rawie” miasto da się napić mieszkańcom kranówki.  Nawet z sokiem, a w pobliżu leżaki i palmy. To kontynuacja kampanii społecznej “Kranówka katowicka – szluknij sie z kokotka”, zainaugurowanej w tym roku przez Urząd Miasta w Katowicach i Katowickie Wodociągi. 

Saturator podłączony do sieci wodociągowej, w każdy piątek i sobotę wakacji, w godz. od 13.00 do 19.00, będzie stał na katowickim Rynku, w okolicy fontanny tzw. “sztucznej Rawy”. Zawsze, gdy pogoda na to pozwoli, napijemy się z niego czystej wody sodowej, a na życzenie wody z sokiem. Dokładnie tak jak jeszcze kilkadziesiąt lat temu.

– Mamy w Katowicach dobrej jakości wodę w sieci, dlatego nie widzę powodu, żeby z tego nie korzystać. Nie tylko oszczędzamy pieniądze, ograniczamy produkcję śmieci ale też ułatwiamy sobie życie. Żeby napić się wody wystarczy odkręcić „kokotek” i już. Staramy się do tego różnymi sposobami przekonać mieszkańców – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Za saturatorem stanie Adam Grabowski, który kolekcjonuje i naprawia stare urządzenia do produkcji wody sodowej. Jest w posiadaniu 5 z 6 produkowanych w  Katowickich Zakładach Przemysłu Metalowego “DOMGOS” modeli saturatorów wózkowych i 2 z 2 modeli saturatorów bufetowych. W czasach PRL-u najpopularniejsze były saturatory wózkowe. Składały się z wózka na dwóch kołach motorowerowych, z aparatem do saturacji (czyli nasycania cieczy gazem) i szafką, a także butlą ze sprężonym gazem, słojów z dozownikiem na syrop owocowy (zwykle malinowy i cytrynowy), węży do podłączenia wody i… kilku szklanek. Ostatnie sztuki saturatorów zostały wyparte na początku lat 90-tych przez wodę gazowaną w butelkach PET. Dziś na fali sentymentu znów wracają.

Dobra woda z Katowic

Woda w sieci jest dobrej jakości i jest zdatna do picia.  Musi spełniać normy określone w prawie polskim i unijnym, dlatego poddawana jest badaniom fizykochemicznym i mikrobiologicznym. Próbki wody badane są również przed podłączeniem nowo wybudowanej sieci oraz w przypadku zgłoszeń o pogorszeniu jakości wody.

– Katowickie Wodociągi każdego dnia podejmują starania, aby zapewnić mieszkańcom naszego miasta wodę najwyższej jakości. Stały monitoring oraz ciągłe inwestycje w wymianę sieci wodociągowej przekładają się na jakość dostarczanej wody oraz niezawodność. Dodatkowo laboratorium naszej Spółki, posiada certyfikat akredytacji Polskiego Centrum Akredytacji, które jest oficjalnym potwierdzeniem, że uzyskiwane w laboratorium wyniki badań są rzetelne, obiektywne i wiarygodne – mówi Stanisław Krusz, prezes Katowickich Wodociągów.

Wodę badają nie tylko Katowickie Wodociągi, ale też producent wody, czyli Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągowe oraz Sanepid. Katowickie Wodociągi odpowiadają za jakość wody w sieci wodociągowej, natomiast za stan techniczny instalacji wodociągowej wewnątrz budynku odpowiada właściciel lub zarządca. Dlatego w związku z przygotowaniami do kampanii promującej picie wody z kranu, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Katowicach przeprowadził akcję informacyjną wśród właścicieli i zarządców budynków nt. bezpieczeństwa wody w instalacjach wewnętrznych, którą będzie jeszcze powtarzał. Wszystkie istotne informacje dotyczące bezpieczeństwa wody w instalacji wewnętrznej można znaleźć na stronie http://psse.katowice.pl.

Reklama

Brak komentarzy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
24 − 15 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

css.php
Ładowanie