foto: Vardges Muradyan

Policja pod nadzorem prokuratury wyjaśnia przyczyny utonięcia 12-letniego chłopca na terenie kąpieliska Hubertus. Sprawą zajmują się śledczy z Mysłowic. Od wczoraj trwały poszukiwania dziecka.

W czwartek około godziny 23.20 dyżurny mysłowickiej policji przyjął informację o zaginionym 12-latku.

– Podjęte działania poszukiwawcze doprowadziły policjantów nad zbiornik Hubertus, gdzie na plaży odnaleziono odzież chłopca. Do poszukiwań włączyli się strażacy z Mysłowic, płetwonurkowie ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego KM PSP Bytom oraz przewodnik psa tropiącego – informuje policja.

Reklama

Niestety, około godziny 2.15 strażacy wydobyli z zalewu zwłoki poszukiwanego chłopca. Trwają czynności zmierzające do ustalenia okoliczności tej tragedii.

Okres wakacyjny i wysokie temperatury sprawiają, że wiele osób spędza wolny czas nad wodą. Nad akwenami najbardziej liczy się czujność i rozsądek wypoczywających. Przecenianie własnych umiejętności pływackich, brawura, alkohol lub nieodpowiednia opieka nad dziećmi mogą skończyć się tragicznie.

Aby czas spędzony nad wodą minął przyjemnie i bezpiecznie, pamiętajmy o podstawowych zasadach obowiązujących podczas letniego wypoczynku:

·        Pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych. W przypadku wejścia do niestrzeżonych zbiorników każdorazowo należy sprawdzić głębokość i strukturę dna.

·        Przestrzegaj regulamin kąpieliska na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.

·        Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura 22-25 stopni).

·        Nie pływaj w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność jest poniżej 50m), gdy wieje porywisty wiatr.

·        Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję, krocze i nogi – unikniesz wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi.

·        Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych.

·        Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki “na główkę”.

·        Nie baw się w podtapianie kąpiących się osób, spychanie do wody z pomostów lub z materacy. Zabawy w wodzie powinny być dostosowane do Twoich umiejętności pływackich, wykluczające ryzyko i eskalację niebezpiecznych zachowań (brutalności, agresji, rywalizacji i wygłupów).

·        Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.

·        Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu.

·        Kąpiąc się na kąpieliskach, zwracaj uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc-uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach-zawiadom inne osoby.

·        Nie przystępuj do pływania na czczo-wzmożona przemiana materii osłabia Twój organizm.

·        Nie pływaj również bezpośrednio po posiłku-zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.

·        Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinieneś mieć założony czepek, abyś był widoczny dla innych w wodzie. Możesz do tego celu użyć bojki na szelkach.

·        Po kąpieli nie jest wskazany duży wysiłek fizyczny. Lepiej udać się na spacer, a po godzinie można organizować sobie zajęcia bardziej intensywne. Nie przebywaj w wodzie zbyt długo ani też nie wchodź do niej po zbyt krótkiej przerwie.

·        Intensywny wysiłek wzmaga łaknienie i dlatego po ukończeniu pływania należy zjeść posiłek.

·        Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.

·        Jeśli nie chcesz się przeziębić, po skończonej kąpieli przebierz się w suche ubranie. Nie przebywaj w mokrej odzieży na wietrze-możesz doprowadzić do znacznego wychłodzenia organizmu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
22 + 20 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.