W Katowicach będą wycinać drzewa, taką decyzję wydał Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach. W sumie chodzi o wycinkę 11 drzew.

Drzewa znajdują się na obszarze Parku osiedla Giszowiec, wpisanego do rejestru zabytków decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, w tym: 4 szt. buka pospolitego, 4 szt. klonu srebrzystego,  1 szt. klonu zwyczajnego, 1 szt. robinii akacjowej i 1 szt. głogu dwuszyjkowego. Termin usunięcia drzew wyznaczono na 31 grudnia 2019.

– Usunięcie drzew objętych zezwoleniem jest związane z odnową i pielęgnacją drzewostanu na terenie parku giszowieckiego mającymi na celu zniwelowanie zagęszczenia drzewostanu, regulację samosiewu drzew oraz poprawę warunków wzrostu starodrzewu parkowego – poinformowali katowiccy urzędnicy. – Drzewa przeznaczone do wycinki cechują się złym stanem fitosanitarnym wynikającym z zamierania oraz wzrostu w zagęszczeniu. Ze względu na stan zdrowotny oraz lokalizację drzewa te stanowią zagrożenie bezpieczeństwa osób i mienia, jednocześnie nie rokują szansy na przeżycie z uwagi na zamarcie. Część spośród wymienionych drzew nie ma przestrzeni do prawidłowego wzrostu pnia i rozwoju prawidłowej korony – dodają.

Reklama

W zamian posadzonych zostanie 11 drzew w obrębie tego samego parku w celu odtworzenia i uzupełnienia historycznego układu zieleni. Termin nasadzenia drzew wyznaczono na 31 grudnia 2020.

 

1 Komentarz

  1. Wyrznijcie jeszcze pół Muchowca Zadole Murcki.Kokociniec i Starganiec !!! Po cholerę nam drzewa Beton asfalt i kostki brukowej oddają tlen tak samo jak ministrowie swoje nagrody za czasów Dobrej zmiany !

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
16 − 7 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.