Odważny projekt marszałka. Mieszkańcy regionu otrzymają miliony do wydania. Województwo Śląskie wprowadza swój Budżet Obywatelski. W sumie mieszkańcy na projekty twarde i miękkie będą mieli do wydania 10 mln zł.

To nowatorskie rozwiązanie w skali naszego regionu. Do tej pory mieszkańcy różnych miejscowości mieli do dyspozycji jedynie lokalne – miejskie Budżety Obywatelskie. Od tego roku pojawi się dodatkowo Marszałkowski Budżet Obywatelski z kwotą 10 mln zł. W tym 7,5 mln zł na zadania podregionalne i 2,5 na wojewódzkie.

Reklama

– To jest pierwszy duży krok w kierunku edukacji społeczeństwa obywatelskiego w naszym województwie – mówi marszałek Jakub Chełstowski. – Bardzo się cieszę, że dużo samorządów włączyło się w tę inicjatywę i będą nas wspierać w edukacji na przestrzeni różnych miast i miasteczek – dodał.

Zgłaszać projekty można z zakresu zdrowia, kultury, edukacji, turystyki, sportu, ekologii czy transportu. Projekty podregionalne muszą uzyskać 50 podpisów poparcia, natomiast projekty wojewódzkie – 100. Po pozytywnej weryfikacji formalnej w listopadzie odbędzie się głosowanie.

10 mln zł na początek

Marszałek zapowiedział, że kwota budżetu może ulec zwiększeniu w 2021 roku. – Mamy nadzieję, że duża ilość projektów zostanie złożona- powiedział Jakub Chełstowski. Marszałkowski Budżet Obywatelskie jest przeznaczony zarówno dla dużych jak i małych miejscowości. To, że Katowice mają 30 mln zł swojego budżetu wcale nie ogranicza możliwości skorzystania z rozwiązania proponowanego przez Urząd Marszałkowski poszczególnym mieszkańcom Katowic. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku Tychów gdzie Budżet Obywatelski – ten miejski – wynosi 5 mln zł lub mniejszych miejscowości jak np. Bieruń.

– Samorząd Województwa Śląskiego oddaje pieniądze w ręce swoich mieszkańców żeby decydowali i zgłaszali swoje projekty  – podkreślał marszałek.

Jak dodał do Urzędu Marszałkowskiego wpływa wiele próśb o wsparcie poszczególnych projektów, teraz procedura Budżetu Obywatelskiego będzie “arbitrem”, który rozstrzygnie czy dany projekt zostanie zrealizowany. Pozwoli się też mieszkańcom lepiej zorientować jak funkcjonują samorządy na różnych szczeblach.

Wszystkie twarde projekty muszą być realizowane na terenach należących do Województwa Śląskiego, co może się okazać w wielu przypadkach wyzwaniem. Natomiast jest duża szansa na realizację projektów miękkich, które wydają się łatwiejsze w przejściu procedury formalnej.

Więcej na stronie bo.slaskie.pl

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
29 − 26 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.