Flaga / fot. Adrian Szymura
Reklama

W Katowicach będą oprowadzać Ukraińców po Nikiszowcu, to już druga wycieczka przeznaczona dla naszych wschodnich sąsiadów. Spacer historyczny to inicjatywa Rady Jednostki Pomocniczej Koszutka, która organizuje spotkania z mieszkającymi w Katowicach i na Śląsku Ukraińcami. – Chcemy, żeby czuli się mieszkańcami naszego miasta, dobrymi sąsiadami i choćby na czas pobytu u nas, czuli się jak u siebie – mówił nam jeszcze przed pierwszym spacerem Adrian Szymura, dzielnicowy radny.

Spacer po Nikiszowcu zaplanowano na 26 maja, zbiórka o godzinie 10.00 przed kościołem św. Anny. Wydarzenie jest oczywiście bezpłatne.

Reklama

– Pierwsze zwiedzanie centrum Katowic zorganizowane dla naszych ukraińskich współmieszkańców cieszyło się tak wysokim zainteresowaniem, że postanowiliśmy zaprosić ich na drugi spacer już w najbliższą niedzielę 26 maja, tym razem po wyjątkowej katowickiej dzielnicy z ciekawą historią – mówi Adrian Szymura

Nikiszowiec to górnicze osiedle położone na południu Katowic, znajdujące się na Szlaku Zabytków Techniki, industrialnej trasie turystycznej. Od 14 stycznia 2011 roku uznane przez Radę Ochrony Zabytków za Pomnik Historii. Nikiszowiec zdobył również w 2011 roku czwarte miejsce w plebiscycie 7 Nowych Cudów Polski, zorganizowanym przez „National Geographic Traveler”. Osiedle to zaprojektowali bracia Zillmann, Georg i Emil. Powstawało ono w latach 1908-1919 oraz 1920-1924. Wzniesione obok szybu Nikisz, który należał do kopalni „Giesche” (obecnie KWK Wieczorek w likwidacji). Zgodę na budowę osiedla wyraził Wydział Powiatowy dnia 17 grudnia 1908 roku, zastrzegając przy tym, że nowo wybudowane osiedle ma posiadać pełną infrastrukturę; wybudowany miał zostać kościół katolicki, szkoły, drogi, kanalizacja.

Po okresie upadku w czasie transformacji przełomu wieków, Nikiszowiec stał się główną atrakcją turystyczną Katowic.

Organizatorzy zapraszają wszystkich Ukraińców żyjących na Śląsku oraz ich polskich sąsiadów do zwiedzenia tego wyjątkowego miejsca. Przewodnikiem będzie Piotr Fuglewicz.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
27 − 17 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.