Głośny protest młodzieży w Katowicach. Chcą wprowadzenia w regionie „klimatycznego stanu wyjątkowego”

A. Maciaszczyk

Reklama

W Katowicach odbył się Marsz dla Klimatu. Młodzież z całego regionu przeszła ulicami miasta od Spodka aż do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, gdzie chcieli wręczyć wojewodzie Jarosławowi Wieczorkowi 30 metrowy baner z napisem „żądamy klimatycznego stanu wyjątkowego”.

– Jesteśmy grupą młodzieży, która sprzeciwia się bierności polityków właśnie w sprawach kryzysu klimatycznego, bo to nie są zmiany klimat. Wprowadzenie w regionie „klimatycznego stanu wyjątkowego” – to ich główny postulat.

Reklama

– Jak wygląda to powietrze rano? Przecież je dałoby się krajać – mówi nam jedna z uczestniczek marszu.

Młodzi ludzie jasno dali do zrozumienia, że chcą walki o czystą planetę oraz poprawę sytuacji ekologicznej w naszym regionie. Nie chodziło tylko o smog, ale generalnie walkę o nasze środowisko.

Wojewoda Śląski nie był dzisiaj obecny w Katowicach w związku z sytuacją powodziową na terenie regionu. Olbrzymi baner młodzi ludzie będą chcieli mu wręczyć w innym terminie.

– Wojewoda pojechał dzisiaj do Krakowa ponieważ jest mnóstwo powodzi, to potwierdza słuszność naszego strajku – mówiła do zebranych Antonina Lazar.

Reklama

5 KOMENTARZE

  1. jakim prawem ta gówniarzeria chce decydować o losie świata? Gdyby nie węgiel i kopalnie ich by nie było na świecie. A co oni wyprawiają na impreskach? A co robią ze śmieciami? Np. czy segregują? Wszędzie jeżdzą samochodami, bo piechotą , na kole, czy komunikacją to za duży problem.Gdyby mogli to do ławki w klasie by podjechali mobilem.A jak się kończa impreski? Gdzie lądują prezerwatywy, kubki , plastikowe buteli? Gdzie? po prosyu gdzie się da czyli parki, trawnki, lasy itp.A może ujawnią czym palą rodzice w kominkach, piecach itp? Czy czasem nie sa to śmieci, by nie placić dodatkowych koszt ow wywozu i segregacji śmieci???????Można jeszce wiele wskazać przypadków ale skoda czasu.

  2. Myli Pan pojęcia. Globalne ocieplenie nie jest spowodowane przez wyrzucanie śmieci na trawę, a przez masowe spalanie węgla i innych paliw kopalnych. 99% naukowców jest co do tego zgodnych. Zostało nam 11 lat na zmiany sposobu pozyskiwania energii, aby zapobiec NIEODWRACALNYM zmianom naszej planety.

  3. Na jakiej podstawie twierdzi Pan, że młodzież podjeżdża do szkoły autem! Skąd pomysł, że 13 latkowie posiadają prawo jazdy??

  4. Nas – młodych ludzi- ta katastrofa dotknie najbardziej, dlatego chcemy móc wpłynąć na naszą przyszłość. Nie jest to tylko los świata – jest to też NASZ los. Mamy prawo do życia na bezpiecznej planecie, bez susz, powodzi, huraganów, wojen o wodę i jedzenie. Bardziej potrzebna jest zmiana systemu, niż nasze poczynania – chociaż i one są istotne. Ja segreguję śmieci, jeżdżę komunikacją miejską nie samochodem, moje plastikowe odpady lądują w koszu na plastiku, nie w lesie, a moi rodzice nie palą śmieciami w piecu. Myślę, że wielu ze strajkującej młodzieży żyja w taki właśnie sposób. Jednak samymi proekologicznymi postawami jednostek nie zatrzymamy degradacji Ziemi, dlatego myślę, że to nie ma w dyskusji na temat dzisiejszego strajku aż takiego znaczenia. Potrzebujemy zmiany systemu, i to o nią walczymy i będziemy walczyć.
    ps. Myślę że węgiel i kopalnie nie przyczyniły się do mojego pojawiania się na tym świecie :)))

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
19 + 26 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.