Marcin Krupa i Jerzy Kwieciński / fot. UM Katowice
Reklama

We wtorek wieczorem katowicki magistrat zorganizował konferencję prasową, na której poinformowano o kolejnym międzynarodowym sukcesie Katowic. Miasto będzie gospodarzem Światowego Forum Miejskiego w 2022 roku. To drugie co do wielkości wydarzenie po Szczycie Klimatycznym organizowane przez ONZ.

Światowe Forum Miejskie (World Urban Forum, WUF) to prestiżowa międzynarodowa konferencja, którą organizuje agenda ONZ ds. urbanizacji i osiedli miejskich UN-Habitat. Najbliższa edycja wydarzenia odbędzie się w 2020 r. w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Abu Zabi, natomiast poprzednie dwa spotkania, które zorganizowano w Kuala Lumpur w Malezji i w Quito w Ekwadorze, zgromadziły w każdym z tych miast ponad 20 tys. uczestników w każdym z miast. Wydarzenie trwa tydzień.

– Światowe Forum Miejskie to najważniejsze globalne wydarzenie dla ludzi zajmujących się polityką miejską, transformacją i rozwojem miast. Będzie to dla nas dobra okazja do wymiany doświadczeń i pokazania naszych osiągnięć w tym zakresie – podkreślał minister Jerzy Kwieciński.

Reklama

Zabiegi o przyznanie Katowicom możliwości organizacji WUF rozpoczęły się w zeszłym roku przy współpracy Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz Miasta Katowice.

Katowice miały bardzo silną konkurencję i pokonały Petersburg, Meksyk, a na samym finiszu Dortmund.

– Aplikując o możliwość organizacji Forum przedstawiliśmy dynamiczną transformację naszego kraju w ostatnich latach. Jako symbol tych zmian pokazaliśmy Katowice, które przeszły metamorfozę z ośrodka przemysłowego w nowoczesne miasto kultury, biznesu i spotkań. Dziś Katowice mają swoje miejsce na mapie Polski i świata – podkreślał minister Jerzy Kwieciński.

– Do naszych największych atutów, które zrobiły wrażanie na delegatach ONZ podczas procesu aplikacyjnego należy przede wszystkim udana transformacja, do której doszło w Katowicach w ostatniej dekadzie. Przedstawiciele ONZ zauważyli, że do tej przemiany doszło przy ścisłej współpracy z mieszkańcami. Ucieszył mnie fakt, że rosnąca partycypacja mieszkańców w sprawy miasta, zaangażowanie katowiczan np. w budżecie obywatelskim czy też prężny sektor NGO i stymulowanie tych aktywności przez miasto zostało wysoko ocenione przez delegatów ONZ. Wysłuchaliśmy też wiele pozytywnych komentarzy o naszym zaangażowaniu na rynku mieszkaniowym – m.in. pod kątem realizacji programu „Mieszkaniu Plus” czy „Mieszkanie za remont”. Poruszaliśmy też kwestie m.in. elektromobilności i polityki rowerowej – powiedział prezydent Marcin Krupa.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
18 + 7 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.