Witold Bańka - Minister Sportu i Turystyki / fot. Ministerstwo Sportu i Turystyki

Minister Witold Bańka szefem Światowej Agencji Antydopingowej. Oficjalne zatwierdzenie nastąpi w Katowicach. Dzisiaj w Montrealu Witold Bańka został wybrany na to stanowisko. O tym, że Bańka jest faworytem mówiło się od dłuższego czasu.

34-letni Witold Bańka od 2015 roku jest Ministrem Sportu i Turystyki. Wcześniej był zawodowym sportowcem, na koncie ma brązowy medal mistrzostw świata w sztafecie 4×400 m. Jego kontrkandydatem był Marcos Diaz – wiceminister ds. sportu Dominikany, były członek Zarządu WADA.

Nowy szef organizacji przejmie stery 1 stycznia 2020 roku, na stanowisku zastąpi Craiga Reedie’go, oficjalna akceptacja Bańki na nową funkcję odbędzie się w listopadzie w Katowicach w trakcie Światowej Konferencji Antydopingowej. Wydarzenie organizowane w Polsce będzie piątą edycją cyklicznej imprezy. Poprzednie odbyły się w Lozannie, Kopenhadze, Madrycie i Johannesburgu.

Reklama

W maju 2017 roku Bańka został wybrany przedstawicielem Europy w Komitecie Wykonawczym WADA. 30 stycznia br. w Strasburgu państwa członkowskie Rady Europy wybrały go jako swojego kandydata na szefa Światowej Agencji Antydopingowej.

 

Zasadnicze punkty programu Ministra Witolda Bańki:

  • budowa silnej sieci NADO (Narodowych Organizacji Antydopingowych)  finansowanych m.in. ze środków Funduszu Solidarności Antydopingowej,
  • zwiększenie zaangażowania zawodników w walkę z dopingiem w sporcie,
  • zmiana podejścia do kwestii akredytowanych laboratoriów antydopingowych, poprzez m.in. sukcesywne zwiększanie ich liczby,
  • zapewnienie ścisłej współpracy między rządami, ruchem sportowym, NADO
    i wszystkimi interesariuszami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
29 + 28 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.