Marcin Krupa prezydent Katowic / fot. materiały prasowe / UM Katowice

Jest petycja do Marcina Krupy przeciwko budowie nowego osiedla w Katowicach-Ligocie. „Dla dzielnicy oznacza to ogromne problemy komunikacyjne i nie tylko” – czytamy w petycji. Przypomnijmy, Grupa Murapol chce w rejonie ulicy Śląskiej zrealizować 1,2 tys. mieszkań.

O umowie przedwstępnej na sprzedaż działki w rejonie ulic Śląskiej i planowanej inwestycji Murapolu zrobiło się bardzo głośno. To teren w sąsiedztwie obszarów zielonych. Deweloper zawarł przedwstępną umowę, jej wartość to 34 mln zł netto.

– Myślę, że należy zatrzymać tą rozbudowę, bo dzielnica straci już zupełnie swój charakter dzielnicy zielonej – mówi nam Olga Kostrzewska-Cichoń, autorka petycji do prezydenta Katowic i jednocześnie Przewodnicząca Zarządu Rady Jednostki Pomocniczej Ligota-Panewniki. – Z drugiej strony jeżeli miasto inwestuje w Park Zadole, w tężnie i nagle chce obok zrobić drogę szybkiego ruchu i osiedle, to jest bardzo niekonsekwentne w jakimś tam planowaniu charakteru tej dzielnicy. Musimy tutaj zacząć działać wspólnie z miastem i powiedzieć stop, że wystarczy tak ogromnych tego typu inwestycji – dodaje.

Reklama

Mieszkańcy w sieci mocno podnosili kwestię problemów komunikacyjnych w tej części Katowic. – Teraz nawet rower utknie w korku… – napisał jeden z naszych użytkowników. Właśnie kwestia problemów komunikacyjnych pojawiła się w petycji, którą wysyłają mieszkańcy do prezydenta Katowic Marcina Krupy.

– Dla dzielnicy oznacza to ogromne problemy komunikacyjne, ale nie tylko. Okolice powstania osiedla to obecnie tereny położone blisko lasu, dla mieszkańców rejon wypoczynku, spacerów po lesie, wycieczek rowerowych. Ulica Śląska jest obecnie ulicą docierającą do lasu. W pobliżu znajduje się Park Zadole z otwartą niedawno tężnią. Budowa osiedla zasadniczono zmieni charakter tej części dzielnicy. Budowa osiedla oznacza rówież połączenie ulicy Śląskiej z ulicą Kościuszki, co z kolei spowoduje, że w połączeniu z ulicami Medyków, Kijowską, a w przyszłości Bocheńskiego, powstanie w centrum dzielnicy droga przepełniona samochodami, korkami, uniemożliwiająca spacerowanie w okolicy lasu, czy rowerowe wycieczki.Zwracamy się do Prezydenta Miasta Katowice, Marcina Krupy o powstrzymanie budowy kolejnego osiedla, które na zawsze zmieni Ligotę, kiedyś nazywaną Zieloną Dzielnicą. Rozwój miasta nie może uwzględniać wyłącznie interesów deweloperów. Miasto podejmując decyzje dotyczące rozbudowy i rozwoju musi myśleć o mieszkańcach, ich komforcie. Domagamy się szerokich konsultacji społecznych w tej sprawie pozwalających poznać zdanie i potrzeby mieszkańców na temat przyszłości Ligoty.

Petycję można podpisać tutaj.

Na sesji rady dzielnicy w połowie maja ma być omawiany apel do władz miasta, o konsultacje w sprawie tej inwestycji w dzielnicy.

4 KOMENTARZE

  1. Kupcie im elektryczne hulajnogi jak waszym urzędasem GOŚCIU. I tak pamiętamy Ci Muchowiec i wiele innych. Nie odrobisz PR -u

  2. Co ciekawe najgłośniej protestują radni związani z PO, a to właśnie PO w 2011 roku poparła plan dopuszczający budowę osiedla w tym miejscu. Albo mają alzheimera, albo mają mieszkańców za idiotów.

  3. Jak będzie budowane kolejne nowe osiedle to prosiło by się aby powstała nowa droga lub drogi do ulic Kościuszki i Owsianej żeby odkorkować ul.Piotrowicka , Ul.panewnicka , ul.kijowska ( rano i w godzinach szczytu bieda jest tam przejechać autem , autobusem) . Rozważyć też idzie budowę linii tramwajowej ( gdyby plan z budową drogi nie wypalił)

  4. Możecie pisać sobie petycje. Prezydent wypnie się na mieszkańców tak samo jak w kwestii tramwaju na południe. Najpierw zaplanuje jak mu się podoba (…) a potem dorobi do tego stosowne dokumenty. I pozamiatane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
25 − 23 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.