Reklama

Radni chcą zakazu stosowania plastiku na imprezach miejskich. Co na to władze Katowic? – Zakaz taki nie znajduje umocowania prawnego – odpowiedział rajcom wiceprezydent Mariusz Skiba. Zaznaczył też, że używanie np. szkła na tego typu imprezach może być niebezpieczne.

O wprowadzenie zakazu używania materiałów plastikowych na imprezach miejskich zawnioskowali radni Koalicji Obywatelskiej – Patryk Białas, Beata Bala, Magdalena Wieczorek, Łukasz Borkowski i Dawid Durał. Jak zaznaczyli w interpelacji, zrobili to na wniosek mieszkańców.

Reklama

– Skutki jednorazowego używania i następnie wyrzucania opakowań plastikowych są już wszędzie widoczne na wybrzeżach mórz i oceanów. Odpady plastikowe coraz bardziej zanieczyszczają oceany, a według jednej z ocen do roku 2050 w oceanach znajdzie się wagowo więcej plastiku niż ryb – podkreślili rajcy.

Radni stwierdzili, że celem zakazu stosowania jednorazowego plastiku będzie nie tylko zmniejszenie zapotrzebowania na ten surowiec, to jeszcze podniesie się świadomość mieszkańców, którzy zostaną zachęceni do używania naczyń wielokrotnego użytku.

– W czasie wydarzeń publicznych produkowane są duże ilości jednorazowego plastiku, który często roznoszony jest przez wiatr tworząc zagrożenie dla morskiej i lądowej fauny i flory oraz zanieczyszczając środowisko – czytamy w interpelacji.

Radni KO chcieli, aby dopuszczalne było używanie naczyń i sztućców z „materiałów kompostowanych i biodegradowalnych”.

Wiceprezydent Mariusz Skiba poinformował, że nie ma takiej możliwości. – Informuję, iż zakaz taki nie znajduje umocowania prawnego – stwierdził. Skiba powołał się na ustawę o imprezach masowych, która określa czego można, a czego nie można używać w trakcie takich eventów.

– Na imprezie masowej, z wyłączeniem imprezy masowej podwyższonego ryzyka, dozwolone są sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów alkoholowych zawierających nie więcej niż 3,5% alkoholu. Sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów alkoholowych mogą odbywać się wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych. Sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych mogą być prowadzone wyłącznie przez podmioty posiadające zezwolenie(…). Niedozwolona jest sprzedaż napojów alkoholowych w twardych opakowaniach, w szczególności wykonanych ze szkła, metalu lub tworzyw sztucznych, które wykorzystane niezgodnie z ich przeznaczeniem mogą stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego – podkreślił wiceprezydent.

Co ciekawe, Wałbrzych jako pierwsze miasto w naszym kraju wprowadza całkowity zakaz używania jednorazowych, plastikowych opakowań, naczyń i sztućców w instytucjach miejskich i w trakcie wydarzeń organizowanych (współorganizowanych) przez miasto. Z plastiku i jednorazówek w magistracie rezygnuje też Kraków.

Miasto Katowice rezygnuje natomiast z wody w plastikowych butelkach i z dystrybutorów. Teraz serwuje wodę z sieci, która jest jak podkreślają urzędnicy – dobrej jakości.

Reklama

7 KOMENTARZE

  1. W Katowicach odbyło się największe w Polsce Metropolitalne Śniadanie Wielkanocne dla Samotnych. Oglądając zdjęcia ze śniadania wielkanocnego dla samotnych zwróciłam uwagę, że ” zastawa śniadaniowa” była właśnie z białego plastiku. Nie wygląda to najlepiej.

  2. A komu przeszkadzało że ser wędliny były pakowane w papier tacki papierowe a jak nie miałem do czego włożyć zakupów to dostałem dużą tyte papierowa za darmo !!!!

  3. Ciekawe co te ciule mają do zaoferowania w kwestii likwidacji smogu – NIC. znowu jeden palant naczytał się w internecie i chce nic nie robiąc zaistnieć

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
28 − 18 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.