Kontrola policji / fot. Policja

Jeden na trzech skontrolowanych kierowców w Katowicach tracił dowód rejestracyjny. To były wspólne działania katowickiej drogówki i Inspekcji Transportu Drogowego, które włączyły się w ogólnopolską akcję „Smog”. 

Celem działań była eliminacja z ruchu pojazdów, których stan techniczny w oczywisty sposób może mieć negatywny wpływ na ochronę środowiska np. poprzez nadmierną emisję spalin. W trakcie akcji użyto do badań tzw. mobilnej linii diagnostycznej, która umożliwiała przeprowadzanie badania, podobnego do tego na stacjach diagnostycznych.

Reklama

– Działania te miały na celu wyeliminowanie z ruchu drogowego niesprawne pojazdy zagrażające bezpieczeństwu oraz nadmiernie zanieczyszczające środowisko naturalne. Kierowcom pojazdów, których wadliwy stan techniczny rażąco naruszał przepisy, były zatrzymywane dowody rejestracyjne z zakazem dalszej jazdy – wyjaśnia Maciej Bajerski z katowickiej policji.  – Podczas działań na terenie Katowic skontrolowano 306 pojazdów i zatrzymano 108 dowodów rejestracyjnych – dodaje.

Kontrola na mobilnej stacji diagnostycznej / fot. Policja

Akcja miała również charakter edukacyjny. Pamiętajmy, że transport, szczególnie na terenie dużych miast przyczynia się do pogorszenia jakości powietrza, głównie przez tzw. wtórne pylenie. Funkcjonariusze przypominali kierującym, że zjawisko smogu spowodowane jest również przez użytkowanie niesprawnych technicznie pojazdów, emitujących spaliny o nadmiernej toksyczności.

Reklama

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
25 − 3 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.