Podpisanie listu intencyjnego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie / fot. Śląskie.pl

W podziemiach Archikatedry Chrystusa Króla powstanie Panteon Górnośląski. Ma kosztować 40 mln zł. Budowa nowej instytucji kultury, której zadaniem jest upamiętniać wybitnych Ślązaków ma potrwać trzy lata. Będzie jednym z projektów nawiązujących do obchodów setnej rocznicy powrotu części Górnego Śląska do Polski.

List intencyjny w sprawie współdziałania na rzecz podjęcia prowadzenia nowej instytucji kultury podpisano w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie. List intencyjny podpisał minister Piotr Gliński, marszałek Jakub Chełstowski, prezydent Katowic Marcin Krupa oraz inicjator powstania instytucji arcybiskup metropolita katowicki Wiktor Skworc.

Reklama

– Panteon Górnośląski ma być miejscem opowiadającym o trudnej, ale i pięknej historii Śląska. To szczególnie istotne w perspektywie obchodów stulecia Powstań Śląskich i powrotu tych ziem do macierzy. Jesteśmy winni wybitnym Ślązakom nie tylko wdzięczność za ich wkład w rozwój regionu i kraju, ale także pamięć. To ich życiorysy są najlepszą lekcją historii dla młodego pokolenia – podkreślił marszałek Jakub Chełstowski.

Upamiętnić zasłużonych 

Nadrzędnym celem powstania Górnośląskiego Panetonu jest jest rzetelny przekaz historyczny, obejmujący ważne osoby z historii regionu. Cechą eksponowanych postaci i ich dokonań jest dobro, stąd nazwa „Światło ze Śląska – Panteon Górnośląski”.

Instytucja będzie podzielona na trzy części: wprowadzającą, ekspozycyjną i sakralną. Wystawa ma być podzielona na cztery tematy związane z kulturą, społeczeństwem, bohaterami i ludźmi kościoła. Każda ze stref ma opowiadać o różnych grupach osób i ich wkładzie w historię i rozwój regionu.

– To miejsce będzie opowiadać o historii tej ziemi przez życiorysy jego mieszkańców: powstańców, społeczników, samorządowców, ofiar totalitaryzmów, artystów, naukowców, duchowieństwa i o dobru jakie wnieśli w odbudowę i rozwój Polski. Podziemia katowickiej archikatedry są jednym z symboli odradzania się państwowości polskiej na Śląsku, dlatego stanowią idealne miejsce, by o tych trudnych losach opowiadać – uzasadniał arcybiskup metropolita katowicki Wiktor Skworc.

Realizacja inwestycji ma potrwać trzy lata. Całkowity koszt szacuje się na 40 mln zł. Dzięki finansowemu zaangażowaniu Ministerstwa Kultury i Archidiecezji Katowickiej stworzono ambitny projekt budowlany, scenariusz i scenografię Panteonu Górnośląskiego. Prace budowlane mają rozpocząć się w 2019 roku, a zakończyć jesienią 2021 roku.

6 KOMENTARZE

  1. A wybitnego Ślązaka, Szewczyka, upamiętnią? Czy okaże się, że w powstaniach walczyli Kaczyńscy i insze Skałużone istoty? Wstyd i hańba!

  2. Klasyczna utylizacja szmalu. 40 baniek na co, przepraszam bardzo? I dlaczego w placówce kościelnej? Przecież to śmierdzi przekrętem na kilometr. A na dworzec PKS, który od dekad straszy i szpeci miasto nadal nie będzie ruszony… Fantastycznie!

  3. Dworzec “PKS” jest prywatną własnością. Długo już i tak nie pociągnie bo firma, która niedawno kupiła ten teren planuje tam mały biurowiec. Miasto natomiast buduje nowy dworzec międzymiastowy przy ul. Sądowej.

  4. Menażeria podpisała i menażeria sie pojawi w tym sranteonie. Pierwsze kłamstwo – podwalina tej bzdury – powrót Sląska…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
19 + 28 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.