Plac Szewczyka w Katowicach / fot. InfoKatowice.pl

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie dzisiaj uznał, że katowicki plac Szewczyka zmieni nazwę na plac im. Marii i Lecha Kaczyńskich. Zarządzanie wojewody w tej sprawie zostało pierwotnie uchylone przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, następnie służby prawne wojewody złożyły skargę kasacyjną do NSA. Dzisiaj zapadł ostateczny wyrok w tej sprawie – Szewczyk znika, zostaje para prezydencka. 

W grudniu 2017 roku wojewoda śląski wykorzystując możliwości tzw. „ustawy dekomunizacyjnej” zamienił Szewczyka na Marię i Lecha Kaczyńskich. Na wspomnianym placu odbył się wtedy duży protest, a do wojewody skierowano petycję w sprawie przywrócenia w nazwie Szewczyka – sprawa przyniosła duży rozgłos Jarosławowi Makowskiemu, obecnie szefowi katowickich struktur PO i miejskiemu radnemu.

Ostatecznie kwestię zarządzenia wojewody rada miasta skierowała do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA), który uchylił decyzję wojewody, a ten złożył skargę kasacyjną do NSA. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że nazwa plac Szewczyka musi ustąpić nazwie tragicznie zmarłej pary prezydenckiej.

Obecnie na dworcu PKP w Katowicach znaki kierują podróżnych na plac Marii i Lecha Kaczyńskich. Tak już zostanie.

6 KOMENTARZE

  1. Przecież sąd nie orzekał o nazwie placu tylko o nie wykonaniu ustawy przez Radę Miasta, a miała na to 18 miesięcy. Więc sugerowanie że to Szewczyk musiał ustąpić Kaczyńskim jest troszkę jednostronne i nieuprawnione

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
15 + 15 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.