Reklama

Katowice wprowadzą bat na antyszczepionkowców. Nieszczepione dzieci będą miały mniejsze szanse na dostanie się do przedszkola. Jest projekt uchwały w tej sprawie. Złożyli go radni Koalicji Obywatelskiej i Forum Samorządowego. Z inicjatywy radość wyraził w portalu społecznościowym również prezydent Katowic Marcin Krupa. – Pseudonaukowe wywody antyszczepionkowców stwarzają realne zagrożenie dla całego społeczeństwa – zaznaczył.

Szczepienia miałyby być brane pod uwagę na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego do przedszkoli. Dzieci zaszczepione miałby pierwszeństwo przed dzieci niezaszczepionymi. Uchwałę złożyli Maciej Biskupski, Adam Lejman-Gąska, Magdalena Wieczorek, Krzysztof Pieczyński, Tomasz Maśnica oraz Adam Szymczyk.

Reklama

– Od kilku lat zwiększa się ilość zachorowań na choroby zakaźne. W znacznej mierze jest to wynikiem zaniechania szczepień ochronnych przez część rodziców. Skutkuje to tym, że dzieci chorując przenoszą chorobę na inne dzieci w publicznych placówkach takich jak żłobki, przedszkola czy szkoły narażając przy tym samym innych na utratę zdrowia. Dlatego wprowadzenie jako jednego z kryteriów przyjęcia do przedszkola posiadania kompletu obowiązkowych szczepień (lub zaświadczenia potwierdzającego przeciwwskazania do przeprowadzenia szczepień) ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa dzieci uczęszczających do placówek rozmieszczonych na terenie miasta Katowice – argumentują inicjatorzy uchwały. – Zabezpieczy to dzieci, które ze względów medycznych nie mogą być poddane poszczególnym czy wszystkim szczepieniom. Zabezpiecza to również dzieci, które przychodzą do przedszkoli wraz z starszym rodzeństwem (matki często nie mając możliwości pozostawienia noworodka pod opieką osoby dorosłej, zabierają z sobą do przedszkola odprowadzając starsze dziecko), a ze względu na swój wiek nie zostały jeszcze zaszczepione – dodają.

Ospa i odra niebezpieczne dla maluchów

Przykładowo – ospa dla dziecka przedszkolnego wcale nie musi być dużym problemem, ale dla noworodka powikłania po ospie mogą okazać się śmiertelne. Podobnie sprawa wygląda z odrą, która jest szalenie niebezpieczna dla maluszków, a szczepić na nią dzieci można dopiero po 12 miesiącu życia. Przyniesienie tego typu chorób z przedszkola do domu, w którym znajduje się niemowlę może okazać się bardzo niebezpieczne.

– Dzięki wprowadzeniu do uchwały dodatkowego kryterium osoby, które z premedytacją nie zaszczepiły swych dzieci nadal będą nadal miały możliwość zdobycia miejsca w przedszkolu. W pierwszej kolejności jednak do danej placówki będą przyjmowane dzieci odpowiedzialnych rodziców, którzy zadbali o bezpieczeństwo swoich dzieci, a przy okazji wszystkich, z którymi te dzieci będą miały kontakt – podkreślają radni w uzasadnieniu do uchwały.

Uchwała ucieszyła prezydenta Katowic Marcina Krupę, który docenił to, że została złożona ponad podziałami.

– Zdrowie maluszków jest dla nas wszystkich kluczowe, a pseudonaukowe wywody antyszczepionkowców stwarzają realne zagrożenie dla całego społeczeństwa! Dlatego informuję, że poleciłem przygotować analogiczny projekt dotyczący rekrutacji do katowickich żłobków. Zaznaczam, że oczywiście jeśli – wyłącznie ze względów medycznych – były przeciwwskazania do szczepienia dziecka to będziemy uwzględniać takie przypadki – zaznaczył Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Reklama

8 KOMENTARZE

 1. Maśnica wylatujesz przy najbliższych wyborach. To jest skandal! Rozumiem, ze w jakiejś wsi pod Łodzią takie rzeczy jeszcze by się działy, ale w Katowicach?

 2. Proszę pamiętać że obowiązkiem państwa jest placówką wychowawczą w pewnym wieku A i gro dzieci z jakiś powodów nie może być szczepione.ponadto czy pomysłodawca zagwarantuje brak chorób w przedszkolu lub odszkodowanie dla zastarszonych rodziców dzieci ,rodzicow z obawą,w razie Nop ?tu ewidentnie widzę przejaw dyskryminacji.

 3. A ja się pytam kto weźmie odpowiedzialność za wystąpienie u dziecka powikłań po szczepieniu.Nikt,rodzice zostają wtedy sami.Nie obchodzi to nikogo.Nie ma badań ani żadnego labolatorium w Polsce które potwierdziło by bezpieczeństwo szczepień.TO CO TERAZ WYMYŚLAJĄ TO JEST NIEZGODNE Z PRAWEM. TO JEST DYSKRYMINACJA .To nie przejdzie.Dwa miasta już próbowały to samo zatwierdzić i nie udało się całe szczęście.
  Pozdrawiam

  Matka dwójki dzieci które zostały uszkodzone przez szczepienia

  Ps.Ludzie czytajcie ulotki i Chpl szczepionek

 4. Świadomi zagrożeń z powodu szczepionek łączcie się ! Są też dowody na to ,że szczepionki nie dają odporności a stanowią początek kłopotów zdrowotnych ! Brak szczepień to po prostu zdrowe życie . Chyba czas bronić praw rodziców ! Może by tak na ulicę ?! Ja pójdę !

 5. najlepiej zeby nieszczepione dzieci nie przebywaly razem z zainfekowanymi(zaszczepionymi) dziecmi – w koncu sa nosicielami tego co zostalo im wszczykniete! Prawda?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
2 − 1 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.