Huczne obchody setnej rocznicy Powstań Śląskich. Ponad setka wydarzeń, powstanie m.in. utwór skomponowany przez laureata Oscara

A. Maciaszczyk

Reklama

Ponad setka wydarzeń. Huczne obchody setnej rocznicy Powstań Śląskich będą miały miejsce w naszym regionie. Powstanie też specjalny utwór dedykowany Powstaniom, a przygotuje go zdobywca Oscara Jan A. P. Kaczmarek. Dzisiaj w Muzeum Śląskim odbyła się uroczysta konferencja zapowiadająca obchody 100-lecia Powstań Śląskich.

Film promujący, specjalna strona internetowa, prezentacja logo 100-lecia Powstań Śląskich – to tylko niektóre elementy rozpoczętych właśnie obchodów upamiętniających wybuch trzech powstań śląskich: od 1919 do 1921 r.

Reklama

Uroczystą inauguracją była, zorganizowana wspólnie przez Urząd Wojewódzki w Katowicach oraz Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego w Katowicach, konferencja – w Muzeum Śląskim. Byli samorządowcy, przedstawiciele rządu i praktycznie wszystkich opcji politycznych, bo w złożeniach obchody mają łączyć, a nie dzielić.

– Inaugurujemy czteroletni proces upamiętniania powstań śląskich i powrotu części Górnego Śląska do Polski. To zasługa ówczesnych, tutejszych mieszkańców. Tysiące ludzi walczyło, oddawało życie. Dzięki nim mamy dzisiaj tak prężnie rozwijający się region. Dziękuję marszałkowski województwa, że wspólnie podejmujemy tę inicjatywę, pozwalającą przypominać prawdę o tych powstaniach i ich ofiarach – stwierdził wojewoda Jarosław Wieczorek. ŚUW w ramach obchodów organizuje kilkanaście wydarzeń, w sumie chce przeznaczyć na ten cel około miliona złotych.

– Śląsk jest wielki i dysponuje potężnym potencjałem. My tu jesteśmy razem, pokazujemy tym samym, że potrafimy mówić jednym głosem. Bez podziałów. Naszą idą jest pokazanie, że trud Powstańców nie poszedł na marne. Przy okazji zachęcam samorządowców i wszystkich innych do czynnego udziału w upamiętnianiu bohaterskich czynów powstańców. Powołałem w tym celu specjalny referat i obiecuje, że nie zabraknie na to pieniędzy. To historyczny moment, mamy szansę odczarować wreszcie powstania śląskie jestem przekonany że zaczynamy pisać nową piękną historię – powiedział marszałek Jakub Chełstowski. Jak podkreślił Chełstowski nabór projektów w ramach Powstań Śląskich jest ciągle otwarty. W sumie na chwilę obecną odbędzie się w ramach obchodów około 115 wydarzeń.

– Będziemy ten projekt rozbudowywać i myślę, że ten rok jest takim etapem początkowym, ale to co dzisiaj dobrze przepracujemy, to już na lata kolejne wejdzie do kalendarza – mówi marszałek. W maju pojawi się już pierwsza inicjatywa w ramach obchodów.

O istocie tej inaugurującej konferencji wspomniał także wiceminister Grzegorz Tobiszowski.

– Dziękuję przede wszystkim za to, że tak wojewoda jak i marszałek pokazali razem, że jak najbardziej można te dwie administracje – rządową i samorządową połączyć w jednym celu. Dzięki temu mamy okazję świętować powstania śląskie – pozwalające na powrót Śląska do macierzy – zaznaczył wiceszef resortu energii.

Obchody dotyczące powstań śląskich otrzymały patronat narodowy Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który przyznał organizatorom okolicznościowy dyplom. Uczestnikom konferencji jego treść odczytał podsekretarz stanu Wojciech Kolarski.

Jednym z istotniejszych wydarzeń na konferencji było podpisanie listu intencyjnego między Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego, Ars Cameralis oraz Janem Andrzejem Pawłem Kaczmarkiem, członkiem Amerykańskiej i Europejskiej Akademii Filmowej, laureatem Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel”, nominowanego do Złotych Globów i nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej. Przedmiotem listu jest organizacja wydarzenia multimedialnego na Stadionie Śląskim 31 sierpnia którego części będzie utwór muzyczny – poświęcony powstaniom śląskim.

– To bezsprzecznie wielki zaszczyt i ogromna radość móc razem upamiętniać sto lat powrotu Śląska do ojczyzny. To dobrze, że doceniana jest siłą muzyki w takich momentach. Ideą naszego porozumienia jest stworzenie dzieła symfonicznego, które będzie celebrować z jednej strony powstania śląskie, jak i stuletnią obecności Śląska w Polsce – zwrócił się do zebranych Jan A. P. Kaczmarek. Jak zaznaczył utwór będzie gotowy w sierpniu.

W trakcie konferencji pokazano również logo obchodów upamiętniających trzy powstania śląskie. Autorem graficznej koncepcji jest Wojciech Skrzypiec. Dominantą logo jest czarne skrzydło symbol Pomnika Powstańców Śląskich. Ten najbardziej rozpoznawalny znak powstań wykonano w Gliwicach, a odsłonięto 1 września 1967 r.

Lista wydarzeń

W trakcie konferencji zaprezentowano część wydarzeń w ramach obchodów. I tak m.in. Śląski Urząd Wojewódzki zaprasza na nocne zwiedzanie – z 16 na 17 sierpnia, czyli dokładnie w rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego. Jedną z atrakcji ma być wystawa żołnierzyków. Z kolei Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” podczas tegorocznej edycji Regionalnego Przeglądu Pieśni „Śląskie Śpiewanie”(i w latach następnych też) dokłada specjalną kategorię: utwory z czasów powstań. Na tym nie koniec. Filharmonia Śląska i Muzeum Śląskie organizują wyjątkowy koncert symfonii Michała Góreckiego. Do tego niezliczone atrakcje dla młodszych pokoleń. I tak np. Ars Cameralis przygotowuje mobilną wystawę historyczną, a już 19 czerwca w Katowicach odbędzie się historyczna gra miejska.
Wszystkie atrakcje przygotowane z okazji obchodów wybuchu powstań śląskich można znaleźć na specjalnie w tym celu stworzonej specjalnej stronie internetowej – https://powstania.slaskie.pl

Warto przypomnieć, że podczas pierwszego w tym roku posiedzenia Sejmiku Województwa Śląskiego, przyjęto uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Stulecia Wybuchu I Powstania Śląskiego. Jeszcze wcześniej, bo w lipcu 2018 r., stosowną uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Powstań Śląskich przyjął Sejm.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
28 + 10 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.