Katowice: Urzędniczy Top Model? Sesja zdjęciowa, wizaż i konsultacje stylizacji na koszt podatnika. Profesjonalną sesję zdjęciową postanowili odbyć marszałek poprzedniej kadencji Wojciech Saługa i jego zastępcy, zapłacił Urząd Marszałkowski. Portrety wyszyły dobrze, był retusz, było odpowiednie światło i było w części „mrocznie” – niektóre zdjęcia klimatem przypominały nieco kadry z seriali Netfilxa. Był też rachunek i to wcale niemały, bo na ponad 10 tys. zł.

Urząd Marszałkowski pod koniec 2017 roku zamówił sesje dla Zarządu Województwa Śląskiego. W zapytaniu ofertowym wybrano firmę, która miała uwiecznić zarząd. Uznany fotograf Arkadiusz Markowicz miał w sumie przygotować 25 zdjęć, po 5 każdego członka Zarządu. W sesji wziął udział Wojciech Saługa, Stanisław Dąbrowa, Michał Gramatyka, Henryk Mercik i Małgorzata Ochęduszko-Ludwik.

W umowie zapisano m.in., że wykonawca zobowiązuje się do zapewnienia „profesjonalnego wizażu i konsultacji stylizacji ubrań przyniesionych na sesję przez osoby fotografowane”. W sumie sesja kosztowała 10 516,50 zł brutto. Urząd Marszałkowski uzyskał też prawa do wykorzystywania fotografii. Efekt fotografii widać gołym okiem.

Reklama

Sesje portretowe w internecie można znaleźć w kwocie od 200-600 zł za kilka zdjęć, oczywiście jakościowo będą się różniły w zależności od fotografa, sprzętu i talentu. Szybko w sieci można znaleźć strony i profile fotografów, którzy nawet zapewniają wizaż i konsultują ubiór.

Kwestia ceny

Zapytaliśmy o kwestię ceny sesji dla Zarządu Województwa Śląskiego byłego marszałka, a obecnie radnego wojewódzkiego z Koalicji Obywatelskiej Wojciecha Saługę.

– Niestety nie jestem w stanie udzielić Panu „rzeczowych” odpowiedzi na Pańskie pytania. Wydaje mi się, że adresatem Pana pytań powinien być Urząd Marszałkowski, gdyż zleceniem usługi, jak i wyborem „motywu” zajmowały się jego profesjonalne służby – odpowiedział nam Wojciech Saługa. „Mroczny” motyw też byłemu marszałkowi nie przeszkadza.

– Pamiętam, że usługa była profesjonalna, a zdjęcia wszystkich członków zarządu były powszechnie wykorzystywane przy bardzo wielu publikacjach i nigdy nie był podnoszony problem ich „mroczności” – stwierdził. Z informacji, które uzyskaliśmy w Urzędzie Marszałkowskim wynika, że omawiana sesja była realizowana na podstawie zapytania ofertowego. Wygrała oferta z najniższą ceną.

– W żadnym wypadku nie widzę powodów dlaczego sesja miałaby tyle kosztować. Nawet jeżeli miałoby to być do folderu promocyjnego województwa to uważam, że są inne drogi, aby samo województwo promować. Również moim zdaniem można wykonać zdjęcia na stronę internetową za mniejsze środki. Pytanie jakie się nasuwa, do czego ma być wykorzystana taka sesja? Chociaż i tak nie widzę sensu – komentuje sprawę Szymon Osowski z Watchdog Polska.

To nie jedyna profesjonalna sesja, którą zrobił sobie Zarząd Województwa. W 2015 roku członkowie zarządu odpowiedzialni za Regionalny Program Operacyjny (Aleksandra Skowronek, Kazimierz Karolczak, Wojciech Saługa) odbyli sesję zdjęciową w ramach projektu opracowania merytorycznego biuletynu informacyjnego odnośnie RPO na lata 2014-2018. Oprócz biuletynu przygotowywane miały być ulotki, foldery i plakaty.  Wartość całej umowy to ponad 112 tys. zł.

1 Komentarz

  1. Bardzo dobre zdjęcia, każdy urzędnik wyższego szczebla powinien takie mieć! Tylko nie może ich używać prywatnie, chyba, że sam sobie za sesję zapłaci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
22 − 9 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.