Centrum Przesiadkowe Ligota / fot. InfoKatowice.pl

Od 13 marca parking przy Centrum Przesiadkowym Ligota będzie płatny, to właśnie wtedy w końcu uruchomione zostaną parkomaty, które będą skanować bilety osób chcących bezpłatnie skorzystać z parkingu. Centrum przesiadkowe zostało uruchomione w zeszłym roku, ale parking udostępniono 3 stycznia 2019 roku, dopiero teraz wykonawca poradził sobie z parkomatami.

Inwestycja za niespełna 10 mln zł umożliwia przesiadki z samochodu na pociąg, czy z roweru na autobus. Na terenie centrum znajdują się: parking naziemny dla 110 samochodów, strefa dla podróżnych – zadaszone perony autobusowe i miejsca do oczekiwania, parking dla rowerów, punkt kiss&ride z przeznaczeniem do krótkotrwałego parkowania do 3 minut, postój dla taksówek, biletomat, system do obsługi pasażerskiej. Dodatkowo w kwietniu zostanie tam także uruchomiona stacja rowerów miejskich.

Aby skorzystać z bezpłatnego parkingu należy wjechać na teren CP „Ligota”. Po zaparkowaniu samochodu należy zeskanować w parkomacie ważny bilet Kolei Śląskich uprawniający do rozpoczęcia lub zakończenia podróży na stacji kolejowej Katowice Ligota, np. tzw. „bilet katowicki” lub niezwłocznie go nabyć, np. poprzez aplikację mobilną do zakupu biletów lub na terenie dworca PKP Ligota.

Reklama

– Parkomat wyda nam tzw. bilet zerowy, który należy umieścić w pojeździe w widocznym miejscu. Parkowanie w centrum przesiadkowym na opisanych zasadach jest bezpłatne do 20 godzin – wyjaśnia Ewa Lipka, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Katowice. – Jeśli ktoś wjedzie na parking bez biletu lub zostawi samochód na czas dłuższy niż 20 godzin musi liczyć się z karą w wysokości 369 zł. Samochód, który będzie stał na terenie parkingu 7 dni, będzie odholowany. Pracownicy katowickiego MZUiM, który zarządza parkingiem, przez najbliższe dwa tygodnie będą pomagać mieszkańcom w zakresie wyjaśniania zasad korzystania z miejsc postojowych oraz obsługi parkomatów – dodaje rzecznik.

Pracownicy MZUiM będą dostępni w dni robocze w godzinach od 8.30 do 16.30. Jeśli ktoś wjedzie na parking bez biletu lub zostawi samochód na czas dłuższy niż 20 godzin musi liczyć się z karą w wysokości 369 zł.

Wraz z uruchomieniem centrum przesiadkowego do sprzedaży trafił „bilet katowicki” – czyli imienny bilet miesięczny, który uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów wszystkimi autobusami i tramwajami obsługiwanymi przez ZTM na terenie Katowic oraz w pociągach Kolei Śląskich ujętych w rozkładzie jazdy kursujących na terenie miasta Katowice (od/do stacji Katowice, Katowice Szopienice Płd., Katowice Zawodzie, Katowice Załęże, Katowice Piotrowice, Katowice Brynów, Katowice Podlesie, Katowice Ligota). Bilet kosztuje 119 zł i jest ważny na okres jednego miesiąca, np. od 20 marca do 19 kwietnia stycznia lub od 1 do 30 kwietnia. Można go nabyć w kasach biletowych Kolei Śląskich i w ajencyjnych „punktach na mieście” – najwcześniej na 7 dni przed dniem ważności biletu.

1 Komentarz

  1. Czy zwykły bilet jednorazowy zakupiony w aplikacji mobilnej bądź biletomacie również uprawnia do darmowego parkowania?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
3 + 23 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.