Mieszkańcy Katowic / Dawid Ślusarczyk / Infokatowice.pl

Będą szczepić dziewczęta w Katowicach, żeby nie umierały, a statystyki nie są najlepsze. Co druga Polka chorująca na raka macicy umiera. Ponad 1/3 zgonów dotyczy kobiet w wieku 15-49 lat. W Polsce ponad 70% wszystkich przypadków zachorowań na raka szyjki macicy jest wywołanych przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV).

W latach 2014-2018 zgłaszalność do szczepień wynosiła ok. 65% uprawnionych uczennic (ponad 600 dziewcząt rocznie). To ciągle mało.

Miasto od 2014 roku realizuje „Program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV)”, w ramach którego przeprowadzane są bezpłatne szczepienia p/HPV dla dziewcząt w klasach VII szkół podstawowych (dawniej klasach I szkół gimnazjalnych), czyli w wieku 14 lat. Realizatorem programu jest Ośrodek Diagnostyki i Leczenia Chorób Kobiecych oraz Schorzeń Sutka TOMMED – Bula Tomasz Sp. z o.o. w Katowicach. Właśnie rusza kolejna edycja Programu, w ramach którego realizowane są:

Reklama

1) zajęcia edukacyjne osobno dla dziewcząt i chłopców, a także dla ich rodziców/opiekunów prawnych (45 minut),

2) akcja szczepień składająca się z podania bezpłatnych dawek szczepionki w wyznaczonych przez producenta terminach – za pisemną zgodą rodziców/opiekunów prawnych.

Od 2019 roku dziewczęta będą szczepione nową, 9-walentną szczepionką Gardasil 9 (w latach 2014-2018 – 4-walentną Silgard).

Autor Programu, dr hab. Bogdan Michalski – specjalista z zakresu ginekologii onkologicznej, zwraca uwagę, że wiele badań potwierdza skuteczność i bezpieczeństwo szczepionki p/HPV. Są one zalecane przez Ministerstwo Zdrowia, Światową Organizację Zdrowia, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, Polskie Towarzystwo Pediatryczne czy Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej.

19 KOMENTARZE

 1. Czy do was wszystkich nie dociera ,że o e powodują wcześniejsze nowotwory i wielkie powikłania???Japonia zakazała szczepionki po tym jak dziewczęta zaczęły poważnie chorować kończąc na wózku.Jeśli chcecie sprawdzić czy macie wirus HPV zróbcie biorezonans i go usuńcie także biorezonansem.

  • Nie masz racji, są dobre bo są dobre są skuteczne bo są skuteczne nie są szkodliwe bo nie są szkodliwe, wszyscy tak mówią, tak jak tanie wino jest dobre i tanie bo jest dobre i tanie, a nie w przypadku wina to przynajmniej część prawdy. Tak sobie myślę niech państwo tym firmom daje kasę za darmo, przynajmniej ludzi nie będą truc, bo to gorsze niż papierosy też niszczy zdrowie za pieniądze

  • Polecam film o Dunskiech dziewczetach szczepionych tą samą szczepionka. SZczepionka zakazana w innym kraju mie powinna trafic do innego. W kilku została zakazana. Skutkiem ubocznym szczepienia jest m.in. bezpłodność.

 2. Japonia zakazała bo dziewczynki tracą płodność po tej szczepionce. Nam jak widać nie zależy na przyroście demograficznym?! Nie bada się w Polsce składu szczepionek i mimo zgłoszeń o NOP-ach ich się nie wycofuje. Jak określiła naszą administrację pani minister “kamieni kupa”!

 3. Nazywaja to profilaktyką, niech się wezmą za przyczyny zarażania tym śmiertelnym wirusem i zdrową dietą bez GMO to nie będzie tyle trupów, a nie wstrzykiwanie wiekszej ilości gó..a do organizmów przyszłych matek Polek.

 4. Jak dobrze że moje dzieci nie mieszkają w Katowicach! Chyba wam rozum odebrało żeby szczepić przy pomocy szczepionki wywołującej więcej powikłań niż w całej populacji jest zachorowań.

 5. Świat oszalał. Co 300 kobieta w USA po tej szczepionce umarła. W Polsce też umieraja po niej. Wiele kobiet w kilka lat przekwita lub zostaje inwalidą Swiat wycofuje a w Katowicach z budżetu mieszkancow graja w rosyjska ruletke…. w Szwecji po 10 latach wiekszosc ma poczatki raka…. o co chodzi? A wystarczy coroczna cytologia od pewnego wcale nie mlodego wieku i ewentualne proste leczenie

 6. We Francji dr Gérard Delépine, chirurg onkolog i specjalista statystyki medycznej przedstawil tutejszemu parlamentowi raport o efektach szczepien przeciw HPV w roznych krajach europejskich i Australii , tam gdzie zaczeto szczepienia juz wiele lat temu. Wynik jest jednoznaczny, wiecej szczepien = wiecej rakow szyjki macicy.

 7. zalosne, w innych krajach zakazane to trzeba wepchac ten syf GARDASIL do Polski pod pretekstem profilaktyki… Zresztą to rodzic podejmuje decyzje…swiadomą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
29 − 13 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.