Jeden z zatrzymanych / fot. Policja

Nieuzasadnione roboty na ponad 21 mln zł. Chcieli ugryźć swoje przy modernizacji wartej 100 mln? Policjanci zajmujący się zwalczaniem korupcji z Komendy Wojewódzkiej Policji prowadzą śledztwo pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Katowicach dotyczące nieprawidłowości przy modernizacji szybu na terenie kopalni „Mysłowice-Wesoła”. Inwestycja w sumie miała kosztować ponad 100 mln zł, a szkody jakie poniósł Katowicki Holding Węglowy, to przynajmniej 21,7 mln zł.

Jak podkreślają śledczy, jest to największa tego typu sprawa ujawniona przez organy ścigania w ostatnich latach dotycząca branży górniczej. W sumie na terenie całego regionu zatrzymano 5 osób w związku z modernizacją szybu „Piotr” w latach do 2009-2015.

– W wyniku intensywnie prowadzonych czynności procesowych ustalono, że Dyrektor KWK „Mysłowice Wesoła” oraz Zastępca Dyrektora do Spraw Ekonomiczno-Handlowych działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, zawarli w 2009 roku częściowo nieuzasadnioną umowę przewidującą wykonanie prac, które z technicznego i ekonomicznego punktu widzenia były zbędne. Doprowadziło to do wygenerowania nieracjonalnych wydatków po stronie „Katowickiego Holdingu Węglowego” – poinformowała Aleksandra Nowara ze śląskiej policji. – Naczelny Inżynier KWK „Mysłowice-Wesoła” będąc odpowiedzialny za nadzór nad realizacją przedmiotowej umowy, nie dopełnił ciążącego na nim obowiązku w zakresie dotyczącym kontroli realizacji robót wykonywanych przez firmy zewnętrzne, w wyniku czego doszło do nieuprawnionego wypłacenia środków wykonawcy – dodaje.

Zbędne roboty

Według śledczych w 2011 roku nowe władze KWK „Mysłowice-Wesoła” Dyrektor oraz Zastępca Dyrektora do Spraw Ekonomiczno-Handlowych działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, zawarli niekorzystną dla kierowanej przez siebie jednostki organizacyjnej umowę, w wyniku której zdemontowane zostały elementy wyposażenia szybu, które w dalszym ciągu mogły być bezpiecznie użytkowane. To właśnie przez to wygenerowano zbędne wydatki.

Biorąc pod uwagę zgromadzony materiał dowodowy, prokurator Prokuratury Okręgowej w Katowicach przedstawił pięciu osobom obowiązanym do zajmowania się sprawami majątkowymi KWK „Mysłowice-Wesoła” działającym w celu osiągnięcia korzyści majątkowej 5 zarzutów popełnienia przestępstw niegospodarności polegających na nadużyciu udzielonych uprawnień i niedopełnieniu ciążących na nich obowiązków w zakresie zarządzania i gospodarowania mieniem kopalni, a co za tym idzie wyrządzenie „Katowickiemu Holdingowi Węglowemu” S.A szkody majątkowej w kwocie nie mniejszej niż 21.700.000 zł.

Po ogłoszeniu zarzutów i przesłuchaniu w charakterze podejrzanego prokurator zastosował w stosunku do podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych w kwotach od 50.000 zł do 70.000 zł na łączną kwotę 280.000 zł.

Podejrzanym w związku z zarzucanymi przestępstwami niegospodarności grozi kara pozbawienia wolności do lat 10.

Jest to drugie zatrzymanie w tej sprawie. Wcześniej zatrzymano dziewięć osób, którym prokurator przedstawił 45 zarzutów poświadczenia nieprawdy w dokumentacji rozliczeniowej w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz oszustwa na szkodę „Katowickiego Holdingu Węglowego” S.A na kwotę nie mniejszą niż 14 mln zł.
W dalszym ciągu na bieżąco analizowany jest materiał dowodowy, co pozwoli na podejmowanie kolejnych działań w śledztwie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
26 − 5 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.