FOTO: Piotr Uszok / Alberto Gonzalez Garcia

Powołali Radę Uniwersytetu Śląskiego. Znalazł się w niej były prezydent Katowic Piotr Uszok. Radę powołano po raz pierwszy, a jej kadencja będzie trwać do 31 grudnia 2020 roku. Początkowo jej zadania będą ograniczone, do momentu wejścia w życie nowego statutu uczelni.

26 lutego 2019 roku Senat uczelni przyjął uchwałę w sprawie powołania pierwszej Rady Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W jej skład weszli przedstawiciele śląskiej Alma Mater: prof. zw. dr hab. Adam Dziadek z Wydziału Filologicznego, pełniący funkcję prodziekana wydziału, prof. zw. dr hab. Marian Paluch z Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii, pełniący funkcję dyrektora Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych oraz dr hab. Edyta Sierka z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska, pełniąca funkcję prodziekana wydziału.

Zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce do  Rady powołano także osoby spoza wspólnoty akademickiej. Członkami nowego organu Uniwersytetu Śląskiego zostali dr Andreas Glenz, prof. dr hab. n. med. Edward Wylęgała oraz Piotr Uszok, były prezydent Katowic.

– Dzięki współpracy z kolejnymi rektorami Uniwersytetu Śląskiego, miasto Katowice miało między innymi swój wkład w budowę nowej siedziby Wydziału Prawa i Administracji, Biblioteki UŚ, Wydziału Radia i Telewizji oraz w modernizację budynku rektoratu oraz placu przed rektoratem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – czytamy w biogramie Uszoka.

W latach 2015-2016 pracował w spółce Carboautomatyka S.A. na stanowisku wiceprezesa. Od roku 2016 jest prezesem spółki Silesia Nova sp. z o.o. a od roku 2017 także prezesem spółki Eko-Bryza sp. z o.o. Od roku 2008 jest członkiem Rady Nadzorczej Tramwaje Śląskie S.A. a od roku 2015 członkiem Rady Nadzorczej Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego S.A.

Czym będzie zajmowała się nowa Rada? Od dnia wejścia w życie statutu Uniwersytetu Śląskiego do końca kadencji Rada realizować będzie następujące zadania:

  • opiniowanie projektu strategii uczelni,
  • opiniowanie projektu statutu,
  • monitorowanie gospodarki finansowej uczelni, w tym opiniowanie planu rzeczowo-finansowego, zatwierdzanie sprawozdania z jego wykonania, zatwierdzanie sprawozdania finansowego,
  • monitorowanie zarządzania uczelnią,
  • wskazywanie kandydatów na rektora, po zaopiniowaniu przez Senat,
  • opiniowanie sprawozdania z realizacji strategii uczelni,
  • wykonywanie innych zadań określonych w statucie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
19 + 16 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.