Burowiec Bloch / fot. mat. pras.

Biurowiec Bloch. Budynek w Katowicach wyprodukuje więcej ciepła niż potrzebuje. W pierwszy polskim biurowcu plusenergetycznym rozpoczął proces udostępniania powierzchni  najemcom. Ten najbardziej zaawansowany w obszarze efektywności energetycznej budynek już dziś spełnia wymogi, które zaczną obowiązywać w Polsce od stycznia 2021 roku. Inwestor rozpoczął proces ubiegania się o najwyższą ocenę w ramach certyfikacji BREEAM – jedyna taka ocena w kraju, dla użytkowanego budynku, została do tej pory wystawiona jednemu z trzech „sąsiadów” Blocha w ramach GPP Business Park. 

Czwarty budynek biurowy GPP Business Park, nazwany zgodnie z dotychczasową zasadą imieniem kolejnego śląskiego noblisty,  Konrada Blocha – to 7,3 tys. m. kw powierzchni na sześciu kondygnacjach naziemnych i jednej podziemnej. Najemcy, którzy właśnie przejmują większość tej przestrzeni to podmioty branż: informatycznej oraz logistycznej.

– Z naszej oferty bardzo często korzystają klienci globalni. W takich organizacjach na proces wyboru przestrzeni biznesowo-biurowej istotny wpływ mają takie elementy jak koszt wykreowania poszczególnego miejsca pracy, komfort przebywania w obiekcie oraz przyjazność dla środowiska naturalnego. To bardziej holistyczne podejście do procesu najmu, które w ostatecznym rozrachunku przekłada się na bardzo wyraźną optymalizację kosztów oraz większą wydajność pracy – podkreśla Mirosław Czarnik, prezes Zarządu GPP Business Park.

Reklama

Aby osiągnąć taki poziom zaawansowania konieczne jest ogromne zaangażowanie najnowszych rozwiązań technicznych oraz informatycznych. Rozwijane na przestrzeni ostatnich lat rozwiązania zmierzały do stworzenia optymalnego układu takich elemnetów jak trigeneracja wytwarzająca równocześnie – w oparciu o paliwo gazowe – energię elektryczną, cieplną oraz chłód, liczne rozwiązania racjonalizujące zużycie energii oraz system zarządzania budynkiem, zasilany danymi z setek czujników.

W czwartym obiekcie zaprojektowano dodatkowo gazowe pompy ciepła oraz panele fotowoltaiczne, dostarczające energię potrzebną do zasilania urządzeń pomocniczych, takich jak pompy czy wentylatory.

Bloch będzie dodatkowo plusenergetyczny w obszarze wentylacji, ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Oznacza to, że wyprodukuje więcej ciepła w skojarzeniu z energią elektryczną, niż wynosi jego zapotrzebowanie na cele grzewcze w ujęciu rocznym.

– GPP Business Park to w tym momencie największa w kraju skarbnica wiedzy o dochodzeniu do plusenergetyczności projektu inwestycyjnego. To istotne z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze, niebawem – po wejściu w życie zaostrzonych norm – tylko takie projekty będą dopuszczane do realizacji. Po drugie, wskaźniki obejmujące kwestie kosztowe i użytkowe jakimi możemy się pochwalić powodują, że nasze obiekty komercjalizują się prawie w całości na wiele miesięcy przed zamknięciem inwestycji. Z gromną satysfakcją dzielimy się tymi doświadczeniami podczas spotkań z potencjalnymi najemcami i inwestorami – wyjaśnia Mirosław Czarnik, prezes Zarządu GPP Business Park.

Koszt inwestycji (wraz z zagospodarowaniem terenu) to 44 mln zł. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma New Construction Concept. Kolejne inwestycje w przestrzeni, która planowana jest jako zupełnie nowa dzielnica Katowic, stworzona w oparciu o skandynawskie założenie smart city czy symbiocity, ma powstać w najbliższych latach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
23 + 23 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.