Alicja Knast i Jarosław Sellin / fot. Urząd Marszałkowski

Muzeum Śląskie w Katowicach nagrodzone. Obchodząca 90 lat istnienia instytucja otrzymała Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Medal odebrała Alicja Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego z rąk Jarosława Sellina, wiceministra kultury.

Medal wręczono w trakcie uroczystego koncertu inaugurującego obchody 90-lecia istnienia muzeum.

– Jubileusz Muzeum Śląskiego, jednej z najważniejszych instytucji kultury w Polsce, to znakomita okazja, żeby uhonorować tę zasłużoną instytucję najważniejszą nagrodą, jaką dysponuje minister kultury. Gloria Artis to nagroda przyznawana indywidualnym twórcom kultury, ale w wyjątkowych sytuacjach również instytucjom. Honory i nagrody temu muzeum się należą – mówił wiceminister Jarosław Sellin.

Muzeum Śląskie zostało powołane do życia 23 stycznia 1929 roku przez Sejm Śląski. Funkcję pierwszego dyrektora pełnił dr Tadeusz Dobrowolski, który przygotował koncepcję ideową i wspólnie z architektem Karolem Schayerem stworzył plan funkcjonalno-użytkowy nowoczesnego modernistycznego budynku usytuowanego naprzeciw gmachu Sejmu Śląskiego. Muzeum działało do wybuchu II wojny światowej, podczas której okupant zlikwidował nie tylko instytucję, ale nakazał rozebranie także nowo powstałego gmachu – jednego z najnowocześniejszych w ówczesnej Europie. Restytucja Muzeum Śląskiego nastąpiła w grudniu 1984 roku, kiedy Muzeum Śląskie rozpoczęło działalność w budynku byłego hotelu w centrum Katowic. W 2015 r. instytucja przeniosła się do nowoczesnej siedziby mieszczącej się częściowo pod ziemią, w nowoczesnym kompleksie powstałym na terenie dawnej kopalni KWK Katowice.

W koncercie z okazji 90 lat istnienia muzeum uczestniczył marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski oraz radni Sejmiku Województwa Śląskiego. Gratulacje i życzenia w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy złożył także przedstawiciel Kancelarii Prezydenta RP Tadeusz Deszkiewicz.

– Ojcem prawdy jest czas. Ważne i duże projekty tę próbę czasu potrafią przetrwać. Dzisiejszy dzień to czas podsumowania i nowego otwarcia dla Muzeum Śląskiego, w wyjątkowym miejscu, w wyjątkowej oprawie i w znakomitym towarzystwie świętujemy ten piękny jubileusz. Muzeum Śląskie jest niezwykle ważne na mapie historycznej, społecznej i kulturalnej nie tylko tego regionu, ale i całej Polski. Publiczne środki, które przeznaczamy na kulturę, mają swój wymiar, wartość, kształtują i pielęgnują tradycję regionu – podkreślał marszałek Jakub Chełstowski.

Jubileusz Muzeum Śląskiego rozpoczął wyjątkowy koncert w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Orkiestra zagrała pod dyrekcją Bassema Akiki. Koncertowi towarzyszyła projekcja inspirowana projektami scenograficznymi z kolekcji Centrum Scenografii Polskiej Muzeum Śląskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
7 + 12 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.