Prezydent Lech Kaczyński dekoruje Annę Walentynowicz Orderem Orła Białego, 3 maja 2006 / fot. Prezydent.pl

Do biura rady miejskiej właśnie trafił projekt uchwały w sprawie nadania nazwy dla skweru w rejonie ulic W. Pola i J. Gallusa. Patronką tego miejsca ma zostać Anna Walentynowicz. Z propozycją takiej nazwy wyszedł dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności.

Nazwę „Skwer Anny Walentynowicz” uzyska plac w rejonie ulic Wincentego Pola i Józefa Gallusa w dzielnicy Brynów, w bliskim sąsiedztwie Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności oraz kopalni „Wujek”. O uhonorowanie tej osoby poprzez nadanie jej imienia już w sierpniu ubiegłego roku zwrócił się do prezydenta Katowic dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności. Komisja Organizacyjna Rady Miasta Katowice na posiedzeniu 25 września 2018 roku poparła ten wniosek. W listopadzie pozytywną opinię w tej sprawie wydał Instytut Pamięci Narodowej.

Do projektu uchwały w sprawie nadania nazwy skwerowi dołączono biogram Anny Walentynowicz, opracowany przez Muzeum Historii Katowic. Aby nazwa zaczęła obowiązywać stosowną uchwałę musi podjąć Rada Miasta Katowice.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
27 − 11 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.