Reklama

Rośnie liczba pasażerów Kolei Śląskich. W 2018 roku było ich aż 17 mln. W porównaniu z rokiem ubiegłym oznacza to wzrost liczby pasażerów o prawie 7,5 %. Dodatkowo październik 2018 był najlepszym miesiącem w całej historii spółki.

 Pod względem popularności pierwsze miejsce spośród linii obsługiwanych przez Koleje Śląskie niezmiennie zajmuje trasa Częstochowa – Katowice – Gliwice. Wysoko plasują się również pociągi do Rybnika i Bielska-Białej, a w okresie atrakcyjnym turystycznie – do Wisły. Co istotne, o wyraźnym wzroście zainteresowania można mówić również w przypadku linii, które wcześniej cieszyły się mniejszą popularnością – jak np. połączenia z Cieszynem czy pociągi na linii Oświęcim – Katowice – Bytom – Tarnowskie Góry – Lubliniec, a także Lubliniec – Częstochowa.

Reklama

– Bardzo dziękujemy naszym pasażerom za coraz większe zaufanie i zainteresowanie ofertą Kolei Śląskich. Ten wzrost oznacza, że nasze działania przynoszą pożądany skutek – a nie jest łatwo przekonać do komunikacji publicznej osoby, które kiedyś już się do niej zraziły lub odwrotnie, nigdy wcześniej nie rozważały jej jako potencjalnego środka transportu. Tego typu proces wymaga naprawdę długofalowych działań, jak miało to miejsce np. w przypadku relacji Katowice – Bytom – Tarnowskie Góry. Kiedyś tą linią podróżowało wąskie grono pasażerów, obecnie, po zmianie cennika i dogęszczeniu siatki połączeń, mamy komplety pasażerów – mówi Wojciech Dinges, prezes Zarządu Kolei Śląskich. – Podobnie po remoncie dworca i linii do Cieszyna pasażerowie bardzo chętnie korzystają z połączeń kolejowych, zwłaszcza nowszymi pojazdami. O bardzo zwiększonej liczbie połączeń na obszarze Rybnika i Wodzisławia i tamtejszym wspólnym bilecie kolejowo-autobusowym też możemy mówić w kategoriach sukcesu. – dodaje.

– Spółka od dłuższego czasu ma stabilną sytuację finansową, przy niezmiennym od kilku lat poziomie dofinansowania przez Województwo, Spółka wspólnie z Właścicielem wykonuje swoje podstawowe zadania, poprawia ofertę przewozową oraz realizuje ambitne plany inwestycyjne. – mówi Renata Szczygieł, wiceprezes Zarządu Kolei Śląskich. – Nasze działania w znacznej mierze udają się wskutek zaangażowania pracowników Spółki, za co serdecznie dziękujemy – dodaje.

Tak duży, prawie 7,5 procentowy wzrost liczby pasażerów Kolei Śląskich, nie jest wynikiem samego wzrostu pracy eksploatacyjnej, gdyż ta zwiększyła się w roku 2018 o ok. 3%. Reszta to rezultat propasażerskich działań przewoźnika. Dla porównania obecny rozkład jazdy na rok 2019 to kolejne prawie 7% pociągokilometrów więcej w przypadku połączeń na Śląsku i ponad 50% więcej, jeśli chodzi o połączenia w Małopolsce.

W 2018 wdrożone zostały także nowe rozwiązania w zakresie finansowania przewozów kolejowych – mowa tu o połączeniach uruchamianych przez Koleje Śląskie w relacji Wodzisław Śląski – Rybnik. Rozpoczęto także współpracę z innymi przewoźnikami w kierunku wdrażania Wspólnego Biletu oraz podpisano umowę z Metropolią, w wyniku której w 2019 wprowadzone zostaną wspólne bilety miesięczne. Z myślą o pasażerach Spółka zakupiła również defibrylatory, które z końcem 2018 roku pojawiły się na pokładach pociągów Kolei Śląskich.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
30 + 16 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.