Konferencja prasowa odnośnie wydania kalendarza / fot. UM Katowice

Katowice wydały „Kalendarz Trzech Religii”. Owoc współpracy chrześcijan, Żydów i muzułmanów, a także środowisk naukowych wydawany jest od 2013 roku w nakładzie 3 tys. sztuk. Obecnie jest to 6 tys.

– Otwartość na wielokulturowość, dialog i szacunek okazywany każdemu człowiekowi to przesłanie, które obecnie powinno szczególnie głośno wybrzmiewać w naszym kraju. Niezmiernie cieszę się, że tegoroczne wydanie kalendarza przedstawia piękno natury, a jednocześnie przypomina o najważniejszym wyzwaniu świata, jakim jest ochrona środowiska naturalnego – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Kalendarz jest bezpłatnie dostępny dla mieszkańców w Centrum Informacji Turystycznej na Rynku 1 w Katowicach.

Reklama

– Ten kalendarz uświadomił mi, że mimo iż pewne święta nazywamy inaczej, to często celebrujemy to samo. Nasze kalendarzem przekazałem biskupom diecezjalnym, co wzbudziło wielkie zainteresowanie. Otrzymuję teraz od nich telefony z prośbą, czy mógłbym przesłać więcej egzemplarzy. I tak trafiły one na Mazury, do województwa opolskiego czy małopolskiego – ks. bp dr Marian Niemiec, Biskup Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, Parafia Ewangelicko-Augsburska w Katowicach.

– Dialog międzyreligijny to nie są wyłącznie dyplomatyczne spotkania, ale też codzienny kontakt ludzi różnych wyznań. Bardzo pozytywnie na ten dialog wpływa kalendarz. Gdyby nie on, prawdopodobnie nie byłoby w Katowicach Dni Judaizmu czy Chrześcijaństwa w Islamie. Prace nad tym kalendarzem pozwalają nam się lepiej poznać, spotkać się nie tylko na stopie zawodowej, ale i prywatnej. Kalendarz jest wynikiem pracy i atmosfery, która jest między nami. Na pewno jej nie powoduje, ale zdecydowanie przyczynia się do jej polepszenia – Włodzimierz Kac, Przewodniczący Gminy Żydowskiej.

– Lubię ten kalendarz i jego pozytywny wydźwięk. Wysyłamy go do różnych ambasad, w tym do tych w Kuwejcie czy Katarze. W czasie konferencji COP24 wręczaliśmy go przedstawicielom różnych krajów. Wszyscy byli zachwyceni. Sam kalendarz promuje nie tylko dialog międzyreligijny, ale i same Katowice – Abdul Jabbar Koubaisy, Dyrektor Centrum Kultury i Dialogu DOHA w Katowicach, Pełnomocnik Rady Imamów ds. Dialogu Międzyreligijnego przy Lidze Muzułmańskiej w RP.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
25 − 19 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.