Foto: Pociąg Kolei Śląskich / D. Ślusarczyk / Infokatowice.pl
Reklama

Obecnie przystanek kolejowy Katowice Podlesie posiada dwa perony. Jednak by się poruszać pomiędzy nimi trzeba nadrobić kilkaset metrów piechotą. Mieszkańcy przechodzą więc bezpośrednio przez tory, co jest bardzo niebezpieczne. W związku z tym proszą władze miasta o interwencję w sprawie wykonania bezpiecznego przejścia bezpośrednio pomiędzy peronami.

Sprawa jest znana od wielu lat. Dwie krawędzie peronowe na przystanku kolejowym oddzielone są od siebie torowiskiem. Jednak nie ma pomiędzy nimi żadnego przejścia. Najbliższe znajduje się kilkaset metrów dalej, pod linią kolejową. To jednak powoduje, że większość osób po prostu przechodzi prze tory. Niestety jest to zarówno nielegalne, jak i nie bezpieczne. Od wielu lat do władz miasta spływają prośby mieszkańców, by coś z tym zrobić.

Problem dotyczy zwłaszcza dzieci, osób starszych i osób z niepełnosprawnościami. Warto dodać, że osoby pozostawiające samochód przy przystanku kolejowym – chcąc przedostać się na peron, z którego odjeżdżają pociągi do centrum Katowic – najczęściej przechodzą przez tory bezpośrednio pomiędzy peronami.

W tej sprawie interpelację złożył radny miejski Adam Lejman-Gąska. W swoim piśmie do prezydenta Marcina Krupy wskazał, że przechodzenie przez tory jest kłopotliwe szczególnie w okresie zimowym i może stanowić zagrożenie dla przechodzących ludzi (ryzyko potrącenia przez pociąg).

W piśmie z 21 stycznia br. radny Lejman-Gaska podnosi, że:

Pojawienie się w tym miejscu przejazdu zabezpieczonego rogatkami lub choćby oznakowanego i zabezpieczonego odpowiednio przejścia pozwoliłoby zmniejszyć ryzyko potrącenia przez pociąg oraz sprawiło, że osoby mogłyby legalnie przechodzić przez tory w tym miejscu […].

Władze Katowic nie odpowiedziały jeszcze na interpelację radnego. Należy wskazać, że w planach miasta była budowa w tym rejonie niewielkiego centrum przesiadkowego. Jednak perony pozostają w gestii PKP PLK.

Reklama

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
11 + 6 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.