Kultura w 2019 roku w województwie śląskim będzie miała się dobrze – zapowiedział dzisiaj przed sesją Sejmiku Województwa Śląskiego, marszałek Jakub Chełstowski. Zapewnił, że finansowanie instytucji kultury w regionie jest  na podobnym, a nawet wyższym poziomie niż w 2018 roku. W sumie tegoroczne wydatki na kultury w stosunku do ubiegłego roku rosną o prawie 9 mln zł. Informacje o problemach z finansowaniem kultury marszałek nazwał “fake newsami”, a większe pieniądze dla Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk to miała być konieczność, bo już w grudniu zabrakło im pieniędzy na wynagrodzenia.

Województwo Śląskie w tym roku chce przeznaczyć na kulturę ponad 177 mln zł (w 2018 roku było ponad 168 mln zł) – chociaż już zapowiedziano zmiany w trakcie roku i wydatki na kulturę mogą sięgnąć nawet 190 mln zł. Marszałek ma też w rezerwie 5 mln zł na swój “mecenat”, które mają być uruchomione w razie potrzeby.

Nowy zarząd dokonał zmian w podziale środków, w stosunku do tego co przygotował poprzedni zarząd pod przewodnictwem wtedy marszałka Wojciecha Saługi. Wówczas Muzeum Śląskie miało otrzymać 3 mln zł więcej, Biblioteka Śląska 4,5 mln zł, a Regionalny Instytut Kultury niespełna 2 mln zł więcej.

Marszałek Chełstowski zapewnił dzisiaj, że nie zabraknie pieniędzy wyżej wymienionym instytucjom kultury.

– Jest pewna pula, którą musimy dzisiaj zagospodarować, jest cały rok budżetowy. Jak może instytucji kultury zabraknąć pieniędzy? To jest fizycznie nie możliwe, jeżeli podejmujemy się tej działalności, to tę działalność kreujemy do samego końca – stwierdził marszałek Jakub Chełstowski i zaznaczył, że budżety w 2019 roku dla instytucji kultury są podobne, do tych z 2018 roku lub “ciut większe”.

 

Zabrakło na wypłaty

Więcej pieniędzy od nowego marszałka otrzyma Zespół Pieśni i Tańca Śląsk, dotacja wzrosła z 17 mln zł na 20 mln zł. To właśnie tej inwestycji kultury zabrakło pod koniec ubiegłego roku na wypłaty.

– Były zlecane dodatkowe wyjazdy, które nie miały pokrycia w planie budżetu tej instytucji, były zlecane w okresie wyborczym – powiedział marszałek Chełstowski. Informacje o problemach finansowych instytucji nowy zarząd otrzymał pod koniec listopada. Ponad 300 osób mogło zostać bez wypłat na święta, ale udało się znaleźć w budżecie ponad 900 tys. zł.

Wojciech Saługa, były marszałek powiedział w rozmowie z nami, że pierwsze słyszy, o sytuacji Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. – Listopad i grudzień to już rządy nowego marszałka. Zdarzało się oczywiście w latach poprzednich, że gdy takie sytuacje następowały, to były zmiany w budżecie i się coś z końcem roku – myśmy to kolokwialnie nazywali – dosypywali do budżetu – powiedział nam Wojciech Saługa.

Saługa stwierdził, że ma nadzieję iż w trakcie właśnie trwającej sesji budżetowej zostanie udowodniona teza o dodatkowych występach Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk w trakcie kampanii wyborczej i podkreślił, że w zeszłym roku było faktycznie zapotrzebowanie na dodatkowe występy Zespołu.

– Mieliśmy stulecie niepodległości, Zespół Śląsk śpiewał w wielu miejscach – podkreślał Wojciech Saługa. – Było zapotrzebowanie na Zespół Śląsk, była propozycja grania w każdej archikatedrze, jeżeli grali to była kampania wyborcza? Jakieś żarty – dodał Saługa.

Ostatecznie radni przyjęli budżet dla województwa.

Planowane wydatki mają wynieść ok. 1,62 mld zł, dochody natomiast 1,60 mld zł. Budżet mają zrównoważyć przychody w kwocie 132,1 mln zł. Mają być one pokryte głównie kredytem bankowym w wysokości ok. 128,1 mln zł. Ma być on zaciągnięty na m.in.

  • projekt „Rozbudowa Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej “REPTY” Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji im. gen. Jerzego Ziętka Tarnowskich Górach” – 1,3 mln zł;
  • wkład własny do projektu RPO WSL 2014–2020 „Planetarium – Śląski Park Nauki. Modernizacja i rozbudowa Planetarium Śląskiego w Chorzowie” – 4,4 mln zł;
  • zakup i modernizację budynku Filologii Polskiej Uniwersytetu Śląskiego na potrzeby Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego – 4,3 mln zł;
  • częściową spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu kredytów – 118 mln zł.

W 2019 roku największe środki finansowe zostaną przeznaczone na transport i łączność (ok. 641,6 mln zł) ), kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego (177,5 mln zł), oświatę i wychowanie (103,8 mln zł), edukacyjną opiekę wychowawczą (105,5 mln zł), kulturę fizyczną (32,1mln zł) oraz ochronę zdrowia (ok. 69,9 mln zł).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
13 + 11 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.