Reklama

Jak Katowice chcą poprawić bezpieczeństwo w 2019 roku? M.in. przez nagrody dla funkcjonariuszy Straży Miejskiej, policji i strażaków. Tak wnika z „Programu zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego w 2019 r”. W sumie na różne elementy programu miasto chce przeznaczyć 2 mln zł.

– Jednym z zadań administracji samorządowej, wynikającym z zapisów Konstytucji RP oraz ustaw o samorządach terenowych różnych szczebli, jest zapewnienie bezpieczeństwa obywateli. Poczucie bezpieczeństwa jest podstawowym warunkiem rozwoju gospodarczego i społecznego oraz szczęścia osobistego i rodzinnego. Zagrożenia dotykają wiele obszarów życia społecznego i mogą być skutecznie likwidowane tylko wspólnym wysiłkiem – czytamy w projekcie uchwały, nad którą pracują katowiccy radni.

Zasadniczym celem programu jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa w Katowicach. Szczególny nacisk kładzie się na ten aspekt bezpieczeństwa publicznego, który dotyczy zwalczania przestępczości przede wszystkim pospolitej i najbardziej dokuczliwej społecznie, zmniejszenia zagrożeń w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, kształtowanie bezpiecznych postaw i zachowań oraz poprawę wyposażenia i warunków pracy służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo Katowic.

W sumie program ma 12 podstawowych celów wśród, których znajdują się m.in. większe ilości mundurowych na ulicach Katowic, skrócenie czasu interwencji. Ograniczenie liczby dewastacji, przestępstw i wykroczeń, przeciwdziałanie zakłóceniom i zagrożeniom w ruchu drogowym oraz rozbudowa i modernizacja infrastruktury lokalowej służb porządkowych i ratowniczych.

Gdzie pójdą pieniądze?

W sumie w ramach programu rozdysponowane zostaną 2 mln zł. Na większą ilość patroli policji miasto zamierza wydać 200 tys. zł, 30 tys. zł zostanie wydane na organizację obozu szkoleniowo-wypoczynkowego dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, 15 tys. zł wydadzą na wsparcie organizacji obchodów 105-lecia powstania OSP Zarzecze, poprzez dofinansowanie przedsięwzięć i uroczystości, natomiast 20 tys. zł zostanie wydane na szkolenia OSP.

315 tys. zostanie wydane na wsparcie zakupu radiowozów oznakowanych z napędem hybrydowym, 150 tys. zł zostanie wydane na zakup mediów (prąd, gaz) dla Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, tyle samo zostanie wydane też na paliwo dla samochodów ratowniczych. 230 tys. zł wydadzą na doposażenie strażaków w sprzęt i środki służące poprawie działań ratowniczych, ochronie osobistej i wyposażenia osobistego.

Straż miejska  otrzyma nowy samochód patrolowo-interwencyjny, ma to kosztować 200 tys. zł. Remont obiektów Komendy Miejskiej PSP m.in. sala sztabowa, sanitariaty to koszt 100 tys. zł.

Będą nagrody

Nagrody Prezydenta Miasta z okazji Święta Policji to koszt 40 tys. zł, 5 tys. zł przeznaczono na nagrody Prezydenta Miasta z okazji Święta Policji dla wyróżniających się funkcjonariuszy Oddziału Prewencji Policji w Katowicach. 25 tys. zł przeznaczono na nagrody Prezydenta Miasta z okazji Dnia Straży Gminnej.

To nie koniec, bo przewidziano również nagrody kwartalne Prezydenta Miasta Katowice dla funkcjonariuszy Straży Miejskiej szczególnie wyróżniających się na rzecz poprawy porządku i czystości w mieście. 80 tys. w sumie przeznaczono na nagrody dla strażaków OSP i PSP, 20 tys. zł na nagrody dla funkcjonariuszy, którzy realizowali szkolenia dla strażaków z jednostek OSP, również 20 tys. zł przeznaczono na nagrody Prezydenta Miasta dla strażaków prowadzących zajęcia w „Małej Strażnicy”.

Miasto wyda też 10 tys. zł na dofinansowanie organizacji obchodów miejskich Święta Policji 2019. Dofinansowane zostaną także liczne programu profilaktyczne. Poniżej pełna lista wydatków.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
14 + 30 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.