Miasto w końcu uruchomi parking przy Centrum Przesiadkowym Ligota. Inwestycja została już uruchomione kilka tygodni temu, ale połowicznie. Ważny dla jego funkcjonowania parking nie został otwarty – teraz to się zmieni. Miasto w końcu podaje konkretną datę otwarcia parkingu.

Centrum przesiadkowe obsługują 4 autobusy – 51 i 13, oraz dwie nowe linie 913 i 912 – kursujące do Panewniki Owsiana i Ligota Akademiki. Dodatkowo od października mieszkańcy mogą nabywać tzw. „bilet katowicki”, w promocyjnej cenie 119 zł, który umożliwia podróżowanie po Katowicach tramwajami i autobusami (w ramach ZTM) oraz pociągami Kolei Śląskich.

W czwartek, 3 stycznia zostanie uruchomiony parking dla 110 pojazdów, jak się okazało na razie wykonawca nie poradził sobie z parkomatami, które blokowały otwarcie parkingu. Dlatego parking będzie bezpłatny.

Reklama

– Aktualnie na zlecenie wykonawcy centrum trwa konfiguracja parkomatów, tak by mogły one odczytywać wszystkie bilety Kolei Śląskich z kodami kreskowymi – zarówno te kupowane w kasach, jak również w biletomatach. Dzięki temu parkomat będzie mógł wydawać tzw. bilety zerowe, które zapewnią możliwość bezpłatnego parkowania. Podjęliśmy decyzję, że do ukończenia wspomnianych prac informatycznych parking przy Centrum Przesiadkowym „Ligota” zostanie udostępniony bezpłatnie dla pasażerów komunikacji publicznej – szlabany będą podniesione umożliwiając swobodny wjazd i wyjazd z parkingu. Chcemy tym samym zachęcać mieszkańców, by już w styczniu korzystali ze wszystkich funkcjonalności centrum przesiadkowego – mówi Ewa Lipka, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Katowice.

Centrum Przesiadkowe Ligota / fot. InfoKatowice.pl

Po zakończeniu konfiguracji parkomatów parking będzie dostępny wyłącznie dla posiadaczy biletów kolejowych (jednorazowych lub okresowych) Kolei Śląskich – w tym np. „biletu katowickiego”. Kierowcy będą mogli wjechać ze wspomnianym biletem na teren parkingu.
Parkomat zeskanuje bilet i wyda tzw. bilet zerowy, który będzie trzeba umieścić w pojeździe lub na pojeździe w widocznym miejscu pozwalającym na odczytanie jego treści. Parkowanie w centrum przesiadkowym na opisanych zasadach będzie bezpłatne do 20 godzin. Jeśli ktoś wjedzie na parking bez biletu lub zostawi samochód na czas dłuższy niż 20 godzin musi liczyć się z karą w wysokości 369 zł. Samochód, który będzie stał na terenie parkingu 7 dni, będzie odholowany.

Przypomnijmy, że ideą centrów przesiadkowych jest możliwość szybkiego przesiadania się z jednych środków komunikacji na drugie. Centrum Przesiadkowe Ligota, którego budowa się już zakończyła, to pierwsze tego typu rozwiązanie wprowadzone w Katowicach.

2 KOMENTARZE

  1. Czyli zasadniczo będę zmuszony zapakować samochód gdzieś poza parkingiem żeby pójść na dworzec nabyć bilet kolejowy. Dopiero z tym biletem będę mógł wjechać na parking. Gdzie sens??

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
30 − 25 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.