Wizualizacja inwestycji przy ulicy Targowej / fot. BIP UM Chorzów

Nie będzie osiedla przy Parku Śląskim. Miało powstać ponad tysiąc mieszkań przy ulicy Targowej, na terenie dawnych Międzynarodowych Targów Katowickich. 20 grudnia odbyła się sesja Rady Miasta Chorzów, na której została podjęta ostateczna decyzja w sprawie wniosku Green Park Silesia.

18 radnych zagłosowało “przeciw”, 5 osób było “za” i jeden radny wstrzymał się od głosu.

Wniosek trafił na sesję w związku ze specustawą mieszkaniową. Tzw. ustawa deweloperska umożliwia bowiem właścicielom gruntu złożenie wniosku niezgodnego z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie ze wspomnianymi zasadami rada miasta ma obowiązek przeprowadzić głosowanie nad tego typu wnioskiem. To więc radni ostatecznie decydują, czy na terenie np. usługowym zezwolą na budowę mieszkań.

Reklama

Z tej furtki spróbował skorzystać właściciel działki na MTK. Jego wniosek dotyczył budowy mieszkań na terenie przewidzianym pod usługi. Tego typu inwestycji zabraniał miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, niestety na ominięcie dokumentu pozwala specustawa.

Inwestor Green Park Silesia miał w planach stworzyć osiedle mieszkaniowe – to sprawa o tyle ważna dla mieszkańców Katowic, że nowe budynki mają stanąć praktycznie na granicy miast.

Koncepcja inwestycji przewidywała budowę 15 budynków mieszkaniowych wielorodzinnych (1100 mieszkań o powierzchni od 28 do 110 metrów kwadratowych). Zaprojektowane budynki mają mieć wysokość od 5 do 9 kondygnacji i ze względu na swój rozmiar nie będą stanowiły dominanty. Z uwagi na układ kaskadowy (5 kondygnacji od strony Parku Śląskiego do 9 kondygnacji przy ul. Bytkowskiej) będą miały zbliżoną wysokość do otaczających drzew i będą wpisywać się w tereny zielone sąsiadującego Parku Śląskiego”.

Wcześniej mówiło się nawet o 17 budynkach i 1300 lokalach, które mogłyby powstać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
11 − 3 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.