Sesja Rady Miasta Katowice / fot. InfoKatowice.pl

Niewielka droga, łącząca ul. T. Szurmana i ul. Książęcą, w sąsiedztwie Osiedla Książęcego, będzie nosić nazwę Braci Wolnych. Chciała tego miejscowa rada dzielnicy. Nazwa będzie upamiętniać trzech braci, którzy byli powstańcami śląskimi i żołnierzami.

W dniu 14 grudnia do konsultacji społecznych trafił projekt uchwały rady miejskiej w sprawie nadania nazwy dla ulicy na terenie Ligoty. Chodzi o drogę łączącą ulicę Książęcą z ulicą biskupa Tadeusza Szurmana (wraz z przedłużeniem w kierunku północnym).

Propozycję nadania nazwy dla tej niewielkiej drogi już w grudniu 2017 roku przedstawiła Komisja Organizacyjna rady miejskiej. Zaproponowano nadanie nazwy „ulica Opawska”, co byłoby nawiązaniem do miasta partnerskiego Katowic – Opawy. Warto dodać, ze w bezpośrednim sąsiedztwie istnieje już ulica Ostrawska, również honorująca miasto partnerskie Katowic.

Reklama

Jednak w styczniu br. Rada Jednostki Pomocniczej nr 6 Ligota- Panewniki zaproponowała dla tej drogi nazwę „ulica Rodziny Wolnych”, która upamiętniałaby rodzinę zamieszkującą dzielnicę od XVIII wieku, z której wywodził się m.in. marszałek Konstanty Wolny. Władze miasta stwierdziły jednak, ze ta propozycja „nie kwalifikuje się do nadania jako niedookreślona i mogąca obejmować nieograniczoną liczbę nieokreślonych osób o wskazanym nazwisku, w tym także osoby żyjące”.

Ostatecznie w sierpniu br. złożono wniosek, by droga nosiła nazwę „ulica Braci Wolnych” i odnosiła się do Bernarda, Franciszka i Ludwika Wolnych. W uzasadnieniu do projektu uchwały zaznaczono, że „osoby patronów uzyskały pozytywną opinię Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Warszawie z dnia 13 listopada 2018 roku”.

Konsultacje społeczne w tej sprawie potrwają do 28 grudnia br. Swoje uwagi można zgłaszać pisemnie, mailowo lub za pośrednictwem miejskiej Platformy Konsultacji Społecznych (link).

W załączniku do projektu uchwały zamieszczono biogramy przyszłych patronów ulicy, opracowane przez Muzeum Historii Katowic:

Franciszek Wolny – powstaniec śląski. Urodził się 19 listopada 1905 roku w Ligocie w rodzinie chłopskiej. W wieku 15 lat wziął udział w III powstaniu śląskim. W okresie międzywojennym należał do Związku Powstańców Śląskich. W latach 50. XX wieku był radnym Miejskiej Rady Narodowej. Prowadził własne gospodarstwo rolne. Zmarł 11 kwietnia 1964 roku.

Ludwik Wolny – więzień obozów koncentracyjnych w czasie II wojny światowej. Urodził się 28 sierpnia 1907 roku w Ligocie w rodzinie chłopskiej. Pracował jako górnik na kopalni „Wujek” w Katowicach. W czasie II wojny światowej był więźniem obozów koncentracyjnych. Zmarł 1 marca 1985 roku w Katowicach.

Ryszard Wolny – żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, uczestnik bitwy pod Monte Cassino. Urodził się 19 marca 1915 roku w Ligocie w rodzinie chłopskiej. Z zawodu był ślusarzem, pracownikiem Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych w Katowicach. Podczas II wojny światowej służył w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie, biorąc udział w bitwie pod Monte Cassino. Zmarł 30 marca 1985 roku w Katowicach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
8 − 6 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.