Reklama

Kolejny skwer na osiedlu Paderewskiego będzie miał nazwę

D. Frost

fot. BIP Katowice
Reklama


Do biura rady miejskiej wpłynął projekt uchwały w sprawie nadania nazwy skwerowi w rejonie skrzyżowania ulic ks. K. Damrota i J. L. Sowińskiego na osiedlu Ignacego Paderewskiego. Jego patronem zostanie zmarły trzy lata temu pisarz Feliks Netz.

W projekcie uchwały, który przedstawiono 7 grudnia br., zaproponowano nazwy placowi położonemu na os. Ignacego Paderewskiego w rejonie ulic księdza Konstantego Damrota i gen. Józefa Longina Sowińskiego. Żeby nazwa weszła w życie, konieczne jest podjęcie odpowiedniej uchwały przez Radę Miasta Katowice.

Reklama

Propozycję uhonorowania osoby Feliksa Netza poprzez nadanie jego imienia jednemu z placów w na terenie Katowic jeszcze w lipcu br. zwrócił się zastępca dyrektora Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Komisja Organizacyjna przy radzie miejskiej przychyliła się do tego wniosku i wskazała do nazwania plac (skwer) na os. I. Paderewskiego. Feliks Netz uzyskał pozytywną opinię Instytutu Pamięci Narodowej.

Do uchwały dołączono załącznik z biogramem Feliksa Netza.

Feliks Netz – pisarz, poeta, tłumacz oraz krytyk literacki i filmowy.

Urodził się 26 grudnia 1939 roku w Kretkach koło Brodnicy. Wraz z rodziną przeprowadził się w 1946 roku do Lubania na Dolnym Śląsku, a w 1955 roku – do Katowic. Ukończył VIII Liceum Ogólnokształcące im. Wilhelma Piecka (obecnie VIII LO im. Marii Skłodowskiej-Curie). Po zdaniu matury pracował przez rok w Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice”. Studiował polonistykę na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Katowicach, a tytuł magistra uzyskał na utworzonym w 1968 roku Uniwersytecie Śląskim. Pracował w rozgłośni Polskiego Radia Katowice w redakcji audycji literackich. W latach 1971-1981 był zatrudniony w tygodniku „Panorama”, gdzie pełnił funkcję kierownika działu kulturalnego, a w 1981 roku – redaktora naczelnego. Od 1968 roku należał do Związku Literatów Polskich. Był także członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Z organizacji tych wystąpił na początku stanu wojennego.

Tworzył poezje, eseje i inne utwory literackie, a także słuchowiska radiowe. Znane są jego tomiki poezji oraz scenariusze filmowe. Znał bardzo dobrze język węgierski, co wykorzystywał przy pracy nad przekładami węgierskich autorów. Języka tego uczył także w X Liceum Ogólnokształcącym im. I.J. Paderewskiego w Katowicach. W latach osiemdziesiątych pracował w czasopiśmie „Poglądy” z Wilhelmem Szewczykiem, a następnie w dziale literackim tygodnika „Tak i Nie”. W 1990 roku powrócił do pracy w Polskim Radiu Katowice, a od 1995 roku wył współredaktorem miesięcznika „Śląsk”.

Zmarł 12 kwietnia 2015 roku. Został pochowany na cmentarzu przy ul. Francuskiej w Katowicach. Odznaczono go m.in. Złotym Krzyżem Zasługi (1984 r.), nagrodami prezydenta Katowic (1993 r.) oraz marszałka województwa śląskiego (2012 r.) oraz Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2005 r.). W opiniach znawców kultury i literatury Feliks Netz był wybitnym pisarzem i poetą, całe życie związanym z Górnym Śląskiem i Katowicami. 

Reklama

Brak komentarzy

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
23 − 8 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

css.php
Ładowanie