Napis Katowice / fot. UM Katowice

W Katowicach oficjalnie wystartowały iluminacje świąteczne. Kosztem około 500 tys. zł miasto nabrało świątecznego charakteru. Na Rynku pojawiły się też choinki, w sumie aż 5 z czego jedna ma 16 metrów.

– W centralnym punkcie stanęła choinka, która przyjechała do nas z Wisły. Miejsce palm nad Sztuczną Rawą zajęły także choinki, a wokół pojawiła się migocąca nastrojowo ledowymi lampkami imitującymi fale dekoracja wraz z reniferami oraz napisem „I love Katowice”. To nie tylko świetna wizytówka Katowic podczas szczytu klimatycznego, który już za chwilę się rozpoczyna, ale przede wszystkim atrakcja dla naszych mieszkańców – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Na Rynku oprócz choinki znajdują się także inne elementy, które tworzą świąteczną atmosferę – jest to m. in. kareta z zaprzęgiem reniferów, czy reniferzy – surferzy na Sztucznej Rawie. Pojawił się także napis „I love Katowice”, który od kilku lat jest ulubionym plenerem do zdjęć, a także mapping na budynku Urzędu Miasta.

Na Placu Kwiatowym zaświecono ok. 10 tys. lampek. Pierwsze świąteczne akcenty pojawiły się w Katowicach już pod koniec listopada, ale pełna iluminacja, w tym zapalenie światełek na głównej choince na rynku, miała miejsce 30 listopada. Ten świąteczny nastrój będzie towarzyszył mieszkańcom podczas Bożego Narodzenia i Sylwestra, aż do końca stycznia.

Dekoracje rozświetlają Rynek, ale i pozostałą przestrzeń miejską, w tym rondo im. gen. Ziętka, al. Korfantego, plac Miast Partnerskich, plac Andrzeja, plac Grunwaldzki, plac Miarki, plac pod Lipami, ulice: Boya Żeleńskiego, Szarych Szeregów, Mariacką, Mielęckiego, Stanisława, Stawową, św. Jana, Warszawską, Mickiewicza, Staromiejską i Dyrekcyjną, 3 Maja, Wawelską, Jankego, Panewnicką, Markiefki, Kossak-Szczuckiej, Ściegiennego, Józefowska, Bytkowska i Szczecińska. Koszt świątecznych iluminacji – montaż, konserwacja starych i zakup nowych to około pół miliona złotych.

– Dzięki wsparciu partnerów – Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, a także firmie Tauron i jej podwykonawców – świąteczne dekoracje udało się uruchomić tak wcześnie – podkreśla Ewa Lipka, rzecznik prasowy urzędu miasta Katowice.

Na katowickim Rynku poza działającym tam Jarmarkiem Bożonarodzeniowym uruchomiono bezpłatne lodowisko czynne przez całą dobę (dodatkowo działa wypożyczalnia łyżew i pingwinków do nauki jazdy codziennie od 6.00 do 22.00) i bogatym programem artystycznym (m. in. koncert Marcina Wyrostka, rzeźbienie z lodu, spotkanie z św. Mikołajem), jak również te w dzielnicach – Murckach, Giszowcu, Nikiszowcu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
23 + 12 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.